RAPORT

Wojna na Ukrainie

Strajk Kobiet w przedszkolu integracyjnym. Rodzice: Nigdy tam nie wrócimy

Trudno nam uwierzyć, że to było pod wpływem emocji, że opiekunki nie pomyślały, że mogą tym dotknąć nas i nasze dzieci. Być może tym paniom zależało, by w jakiś sposób to wybrzmiało – mówi portalowi tvp.info mama jednego z dzieci uczęszczających do przedszkola integracyjnego na warszawskim Mokotowie. Personel placówki pojawił się w pracy w czarnych ubraniach, z przyklejonymi czerwonymi piorunami, manifestując swoje proaborcyjne poglądy. Sprawą zajęło się już Ministerstwo Edukacji Narodowej.

„Olejmy na razie kościoły”. Strajk Kobiet zmienia taktykę, Bortniczuk pokazuje groźby

„Na kościoły ruszymy, jak pozamiatamy prawacki gnój w polityce!” – pisze jedna z uczestniczek Strajku Kobiet. Organizatorki proaborcyjnych...

zobacz więcej

Sytuacja miała miejsce Zespole Niepublicznych Żłobków i Przedszkoli Integracyjnych „Małe Misie”, choć wiemy już, że do podobnych zdarzeń dochodzi także w innych miejscach Polski.

Pracujące tam kobiety przyłączyły się do tzw. Strajku Kobiet, którego zwolennicy domagają się prawa do aborcji eugenicznej.

Szczególnie bulwersujący jest fakt, że do tej placówki uczęszczają także dzieci niepełnosprawne; zdaniem protestujących przeciwko orzeczeniu TK należy dopuszczać możliwość, by na takich dzieciach dokonać aborcji.

Dyrekcja przeprasza, choć jest pewne „ale”


W rozmowie z portalem tvp.info mama jednego z wychowanków przedszkola przyznaje, że zszokował ją widok rozklejonych na drzwiach i oknach placówki czarnych plakatów z czerwonymi piorunami (symbolem Strajku Kobiet) i identycznie ubranych przedszkolanek. O sprawie natychmiast zawiadomiła dyrekcję przedszkola. – Mąż zadzwonił do pani dyrektor, która była na urlopie, ale już wiedziała o całym zdarzeniu. Przeprosiła nas za to i przyznała, że jest to karygodne. Jednak identyczna sytuacja miała miejsce już w poniedziałek – opisuje sytuację kobieta, której syn ma na autyzm.

Niemieckie bojówki nadciągają z Niemiec? „Zagrożenie może być realne”

Pojawiają się doniesienia, że niemieckie bojówki ściągają do Polski, by doprowadzić do eskalacji agresji na protestach proaborcyjnych. Jak się...

zobacz więcej

Po interwencji części rodziców symbole proaborcyjnych protestów zniknęły jeszcze w poniedziałek, spokój był także we wtorek. Wróciły jednak kolejnego dnia. Mama dziecka z autyzmem nie kryje, że także jej syn był wyraźnie poddenerwowany i zaniepokojony całą sytuacją – zazwyczaj bowiem przedszkolanki są ubrane w kolorowe koszulki.

„Według niektórych nie powinno się urodzić”


– W przedszkolu jest wiele dzieci z zespołem Downa, z autyzmem; w żłobku jest dziecko z porażeniem dziecięcym, więc tak naprawdę dziecko, które według niektórych ludzi nie powinno się urodzić – mówi nasz rozmówczyni.

Jak podkreśla, brak empatii przedszkolanek w stosunku do rodziców był ogromny. – Ciężko sobie wyobrazić, że te panie nie pomyślały, że mogą tym dotknąć nas, rodziców. Odbieram to za celowe działanie, być może paniom zależało na tym, żeby to w jakiś sposób wybrzmiało – mówi matka dziecka.

Mimo przeprosin dyrekcji placówki deklaruje, że już nigdy tam nie wróci. Zabrała rzeczy swojego dziecka z przedszkola, co – jak opisuje – spotkało się ze zdziwieniem wychowawczyni grupy.

Koszmar ze znalezieniem miejsca w przedszkolu

Ksiądz zaatakowany w czasie protestu, bity w brzuch i głowę [WIDEO]

Wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu został brutalnie pobity przez protestujących w ramach Strajku Kobiet. Kapłan był bity w brzuch...

zobacz więcej

– Do tej pory byliśmy ogromnie wdzięczni za wysiłek, który pedagodzy z tego przedszkola wkładali w rozwój naszego dziecka, bo nasz syn naprawdę dużo tam zyskał. Ale nie wyobrażam sobie zostawić teraz dziecka pod opieką osób, które mogą mieć z nim jakiś problem. Nawet za cenę tego, że w tej chwili zostajemy bez opieki. To nie jest łatwe, bo do wiosny nie ma rekrutacji w przedszkolach specjalistycznych. Dotąd na miejsce czekaliśmy około 1,5 roku – przyznaje kobieta.

W placówce uczy się kilkadziesięcioro dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności.

Interwencję w sprawie zajścia podjęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. „W ramach nadzoru pedagogicznego jutro w przedszkolu zostanie przeprowadzona kontrola. (...) Sytuacja, która się wydarzyła w warszawskim przedszkolu, nie powinna mieć miejsca. Dobro dzieci, w szczególności dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest najważniejsze” – napisała rzeczniczka prasowa resortu Anna Ostrowska w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info.

Nie tylko Warszawa


Do podobnych zdarzeń jak ta w mokotowskim przedszkolu dochodzi także w innych miejscach Polski. Poseł Kacper Płażyński poinformował na Twitterze o telefonach od zrozpaczonych rodziców dzieci w przedszkolach których opiekunki także pojawiły się w pracy z proaborcyjnymi emblematami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej