RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poczta Polska upamiętniła znaczkiem 80. rocznicę Bitwy o Anglię

To trzecie wydawnictwo poświęcone żołnierzom generała Władysława Andersa (fot. Poczta Polska)

Poczta Polska upamiętniła znaczkiem 80. rocznicę Bitwy o Anglię oraz Armię gen. Władysława Andersa znaczkiem „Armia Andersa – Szlak Nadziei” – poinformowała spółka. To trzecie wydawnictwo poświęcone żołnierzom generała Władysława Andersa.

PKO BP odwoła się od decyzji UOKiK ws. wielomilionowej kary

PKO Bank Polski planuje wniesienie odwołania od decyzji prezesa UOKiK do sądu – poinformował w poniedziałek bank komentując decyzję UOKiK ws....

zobacz więcej

„Poczta Polska swoją serią filatelistyczną upamiętnia szlak bojowy gen. Władysława Andersa, pamiętamy także o 80. rocznicy Bitwy o Anglię” – powiedział, cytowany w komunikacie wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Autor projektu emisji upamiętniającej polskich lotników, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku rekonstrukcję brytyjskiego samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane Mk1 o numerze bocznym P3700, który brał udział w tej słynnej bitwie w nie mniej sławnym 303 Dywizjonie Myśliwskim Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii – czytamy.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawiono na niej flagi Polski i Wielkiej Brytanii – dodano.

Spółka wskazała, że na trzecim już z serii znaczków poświęconych Armii Władysława Andersa autor projektu, Andrzej Gosik, przedstawił postać generała oraz defiladę żołnierzy. W lewym górnym rogu znalazło się logo Fundacji Wspólnota Andersa „WA”. Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu widnieje natomiast fotografia z marca 1942 r., przedstawiająca ewakuację Armii Andersa ze Związku Sowieckiego.

Grupa Santander zapowiada zwolnienia. Dotyczy to także pracowników z Polski

Władze grupy Santander zapowiedziały wdrażanie planu oszczędnościowego, w rezultacie którego bank miałby przeprowadzić zwolnienia pracowników....

zobacz więcej

Także Senat przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 80. rocznicy Bitwy o Anglię i polskich bohaterów. Głosowało za nią 85 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Senatorowie uczcili także polskich bohaterów chwilą ciszy i odmówili modlitwę „Wieczny odpoczynek".

„Od lipca do końca października 1940 r. nad południową i centralną Anglią rozegrała się kampania powietrzna pomiędzy niemiecką Luftwaffe a brytyjskim RAF – jedno z decydujących starć II wojny światowej, zwane Bitwą o Anglię" – wskazano w uchwale.

Oceniono, że „bitwa ta pokazała, że losy wojny mogą zostać odwrócone, a udział w niej polskich lotników był bezcenny”. Podkreślono, że „dywizjony te weszły do walki w najcięższym jej okresie".


„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy o Anglię dla losów II wojny światowej, oddaje hołd jej wszystkim Bohaterom, a szczególnie pilotom polskim” – głosi uchwała.

źródło:

Zobacz więcej