RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Profanacje kościołów. Kamiński: Policja podejmie zdecydowane działania

„W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania” (fot. Aleksander Kalka/NurPhoto via Getty Images)

Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób aktów agresji i profanacji, podlegająca mi policja będzie podejmowała zdecydowane działania. Celem policji zawsze było i pozostaje zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa wszystkim obywatelom – oświadczył minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Skandaliczny apel Strajku Kobiet. Oburzeni nawet dziennikarze „Gazety Wyborczej”

W Poznaniu broniący kościoła został dźgnięty nożem, a pod Warszawą innemu z mężczyzn rozbito głowę. Strajk Kobiet, który na początku walczył o...

zobacz więcej

Minister Kamiński wydał oświadczenie w sprawie ataków środowisk proaborcyjnych na kościoły i obiekty sakralne.

„W ostatnich dniach w wielu polskich miastach organizowane są uliczne protesty. Niektórym demonstracjom towarzyszą oburzające działania wymierzone w miejsca kultu religijnego, polegające na wtargnięciach do kościołów podczas odprawianych nabożeństw, profanacji symboli religijnych, niszczeniu elewacji świątyń czy obrażaniu duchownych i uczestników mszy świętych” – napisał Kamiński.

Podał, że tylko w miniony weekend w związku z organizowanymi demonstracjami policja zabezpieczała 386 kościołów. Odnotowano 22 wtargnięcia na msze i 79 uszkodzeń elewacji.

Minister zaznaczył, że „na takie działania nie ma społecznego przyzwolenia, nie było i nigdy nie będzie zgody państwa”. „Wszystkie takie zdarzenia są dokumentowane przez funkcjonariuszy policji, a sprawcy tych aktów nie pozostają bezkarni. Tylko w związku ze wspomnianymi wyżej wydarzeniami zatrzymano 76 osób. W 101 przypadkach policja wraz z Prokuraturą prowadzą stosowne postępowania” – wylicza.

Dalej stwierdził, że policja będzie podejmowała „zdecydowane działania” w celu zapewnienia porządku publicznego.

„W Polsce każdy musi respektować obowiązujące przepisy bez względu na swoje poglądy i przekonania. Jeśli ktoś łamie prawo musi się liczyć ze stanowczą reakcją państwa. Agresywne i wulgarne zachowanie uczestników demonstracji, dewastowanie kościołów, profanacje miejsc kultu religijnego oraz pomników i tablic, upamiętniających wybitne osoby lub ważne wydarzenia w przestrzeni publicznej, spotkają się ze zdecydowaną reakcją funkcjonariuszy policji” – dodał Kamiński.

źródło:
Zobacz więcej