RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mutacja genetyczna odpowiedzialna za późne zasypianie

„Ta mutacja ma bardzo silny wpływ na jakość snu” (fot. SHutterstock/Pressmaster)

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz zidentyfikowali mechanizm genetyczny powodujący zespół opóźnionej fazy snu. O ich ustaleniu informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Probiotyki mogą wpływać na ryzyko stwardnienia rozsianego

Bakterie Lactobacillus reuteri, często występujące w probiotykach, mogą być związane z ryzykiem stwardnienia rozsianego – wskazują badania...

zobacz więcej

Zespół opóźnionej fazy snu to zaburzenie snu uniemożliwiające zasypianie przed godziną 2 nad ranem i utrudniające funkcjonowanie w godzinach porannych.

Mutacja oddziałuje na kryptochrom CRY1, jedno z czterech głównych białek regulujących rytm okołodobowy. Dwa z tych białek (CLOCK i BMAL1) tworzą kompleks o nazwie CLOCK:BMAL1, który aktywuje geny kodujące pozostałe dwa białka (CRY1 i PERIOD2). Interakcja tych dwóch kompleksów białkowych reguluje nasz wewnętrzny zegar.

Zidentyfikowana mutacja wpływa to, w jakim stopniu CRY1 wiąże się z kompleksem CLOCK:BMAL1. W tej sytuacji sprawia ona, że białka wiążą się silniej, powodując problemy z zasypianiem każdego dnia – tłumaczą badacze.

„Ta mutacja ma bardzo silny wpływ na jakość snu. Mamy nadzieję, że zidentyfikowanie mechanizmu jej działania pomoże opracować metody leczenia, które poprawią jakość życia wielu osób” – komentuje dr Carrie Partch, autorka analizy.

źródło:

Zobacz więcej