RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przełomowa decyzja sądu w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego

Bokser powiesił się w celi (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga przyznał rację prokuraturze w sprawie śledztwa dotyczącego śmierci boksera Dawida Kosteckiego – dowiedział się portal tvp.info. Według sądu prokuratorskie czynności przeprowadzono „ze szczególną skrupulatnością i rzetelnością”. Tym samym zażalenie złożone przez pełnomocnika rodziny Kosteckiego mecenasa Romana Giertycha zostało odrzucone.

Giertych mijał się z prawdą. Nowe fakty ws. śmierci Kosteckiego

Mamy bardzo poważne przesłanki, aby sądzić, że doszło tam do morderstwa. Mamy bardzo poważne przesłanki wskazujące na to, że doszło do udziału osób...

zobacz więcej

We wtorek w warszawskim sądzie okręgowym Warszawa-Praga utrzymano w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga o umorzeniu śledztwa dotyczącego doprowadzenia Dawida Kosteckiego do targnięcia się na własne życie.

Przypomnijmy, znany bokser powiesił się w celi na terenie Aresztu Śledczego Warszawa Białołęka. Śledztwo dotyczyło również znęcania się oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy służby więziennej.

Prokuratura postanowiła umorzyć to postępowania. Jak wyjaśnia portalowi tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prokurator Katarzyna Skrzeczkowska, śledztwo umorzono „wobec stwierdzenia, że dwóch czynów nie popełniono, a trzeci czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego”.

– Zebrane dowody jednoznacznie wskazują na to, że do zgonu Dawida Kosteckiego nie przyczyniły się osoby trzecie i był on wynikiem samobójstwa. Nikt nie nakłaniał i nie zmuszał Dawida Kosteckiego do targnięcia się na własne życie ani też nie znęcał się nad nim fizycznie i psychicznie w czasie jego pobytu w Areszcie Śledczym – zaznacza rzeczniczka.

TYLKO U NAS. Ujawniamy zeznania Kosteckiego ws. podkarpackich agencji towarzyskich

Portal tvp.info dotarł do zeznań, jakie bokser Dawid Kostecki złożył w sprawie agencji towarzyskich braci R. na Podkarpaciu, wspieranych przez...

zobacz więcej

Sąd postanowił o odrzuceniu zażalenia pełnomocnika rodziny Dawida Kosteckiego Romana Giertycha. – Zarzucał prokuraturze szereg uchybień procesowych i forsował – również w mediach – wersję, że zgon ten był wynikiem zabójstwa – dodaje prokurator.

– Sąd w pełni podzielił stanowisko Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga co do zasadności umorzenia postępowania. Zarzuty stawiane w zażaleniu Sąd uznał za całkowicie chybione. W ustnych motywach postanowienia Sąd podniósł, że śledztwo prowadzone było ze szczególną skrupulatnością i rzetelnością, a prokurator po zgromadzeniu obszernego materiału dowodowego podjął właściwą decyzję w tej sprawie – zakończyła Skrzeczkowska.

Do śmierci boksera Dawida Kosteckiego doszło 2 sierpnia 2019 roku nad ranem w celi Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. Kostecki powiesił się na pętli z prześcieradła, leżąc w łóżku pod kocem.

źródło:
Zobacz więcej