RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Nie jest możliwe na mocy konstytucji, abyśmy liberalizowali prawo w sprawie aborcji”

Nie jest możliwe na mocy konstytucji, abyśmy liberalizowali prawo w sprawie aborcji – zaznaczyła w programie „#Jedziemy” posłanka PiS Joanna Lichocka. Mówiła też o protestach środowisk proaborcyjnych i opozycji. – Nienawiść jest budowana dzień po dniu przez polityków totalnej opozycji – dodała.

Tłum pod domem Krystyny Pawłowicz. „Terroryści”

Uczestnicy protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zebrali się we wtorek wieczorem pod domem sędzi Trybunału...

zobacz więcej

TK orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie; zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

Teraz wyrok czeka na publikację. Po orzeczeniu Trybunału na ulice polskich miast wyszło wielu demonstrantów, którzy nie zgadzają się z wyrokiem i chcą liberalizacji prawa aborcyjnego.

Do sytuacji odniosła się w TVP Info posłanka Joanna Lichocka. Jak zaznaczyła, postulaty, które słyszymy na ulicach czy w Sejmie o liberalizacji aborcji „są niezgodne z konstytucją”. – W konstytucji pod patronatem Kwaśniewskiego, Geremka zapisano ochronę każdego życia człowieka, na każdym etapie jego rozwoju, bez względu na jego stan zdrowia – mówiła.

– Sytuacja jest dość jasna, na mocy obowiązującej konstytucji nie może być prawa, które w okresie prenatalnym, które z powodu niepełnosprawności dziecka, doprowadza do jego śmierci, pozwala na jego zabijanie – podkreśliła posłanka.

Odnosząc się do stojącej na czele Strajku Kobiet Marty Lempart stwierdziła, że to, co mówia Lempart, „jest często oburzające i obraźliwe i bardzo sprzeczne z wieloma sprawami, na których Polkom zależy”.

– Od pięciu lat totalna opozycja szuka sposobu na obalenie rządu i powrót do władzy. Wcześniej to były sądy, teraz jest aborcja, ale to nie jest temat sam w sobie, bo oni wiedzą, że nie mają na to większości. To jest paliwo, które ma wywołać bardzo silne antyrządowe emocje i to jest w sposób konsekwentny realizowany. Nienawiść jest budowana dzień po dniu przez polityków totalnej opozycji – powiedziała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej