RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyciekły dane chińskiego wywiadu. Na liście czołowe nazwiska m.in. polskich polityków

Lista nazwisk zaskakuje (fot. Lintao Zhang/Getty Images)

„Gazeta Polska” podaje, że dotarła do listy z danymi Polaków, którymi zainteresował się chiński wywiad wojskowy. Na liście są nie tylko nazwiska najważniejszych polityków, urzędników, byłych szefów służb, emerytowanych wojskowych, lecz także członków ich rodzin.

„Ośmiornica” w Agencji Wywiadu? „Nielegalne działania z udziałem dziennikarzy”

Z budżetu operacyjnego Agencji Wywiadu wydano ponad 323 tys. zł na zbudowanie legendowanego podmiotu, który nigdy nie powstał. A pieniądze poszły…...

zobacz więcej

Gazeta twierdzi, że w połowie września tego roku australijski think tank Internet 2.0 ujawnił, że z firmy Zhenhua wyciekła baza danych zawierająca informacje o 2,4 mln osób. Zhenhua Data Information Technology to podmiot zajmujący się gromadzeniem i analizą dużych zbiorów danych głównie na potrzeby chińskiego wywiadu wojskowego i komunistycznej partii Chin.

Specjalistom z Internet 2.0 udało się odzyskać ponad 10 proc. zawartości bazy. To szczegółowe informacje o 250 tys. polityków i urzędników państwowych oraz ich rodzin m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii, a także Polski.

„The Guardian” ujawnił, że na liście znalazł się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, szef australijskiego rządu Scott Morrison, a także członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Polskie nazwiska


„Gazeta Polska” poinformowała, że otrzymała od Internet 2.0 fragment bazy danych z nazwiskami Polaków.

„To spis ponad 3 tys. rekordów zawierających imiona i nazwiska (część się powtarza). Służba ta ma bardzo dobrą orientację w polskim świecie politycznym. Na liście znajdują się nie tylko byli lub obecni wysocy rangą urzędnicy państwowi, lecz także ich rodziny – małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo” – podaje tygodnik.

Były oficer ABW informował chiński wywiad o tajnym projekcie. Kolejny wątek afery Huawei

Ciąg dalszy afery szpiegowskiej z chińskim wywiadem i gigantem telekomunikacyjnym Huawei. Zatrzymany przed miesiącem były oficer Agencji...

zobacz więcej

Chiński wywiad zainteresował się też polskimi emerytowanymi wojskowymi, byłymi szefami służb specjalnych, sędziami, ekonomistami, ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa, a nawet przestępcami.

Kim interesowały się Chiny?


Gazeta podała, że na liście znajdują się m.in.: prezes NIK Marian Banaś, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Marek Zirk-Sadowski, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski, wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, były wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński oraz wiceministrowie aktywów państwowych: Maciej Małecki i Zbigniew Gryglas.

W bazie znalazły się również informacje na temat członków rodzin najważniejszych polskich urzędników. Wśród nich są: brat pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz członkowie rodzin: wiceszefa MSWiA, zastępcy koordynatora ds. służb specjalnych Macieja Wąsika, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Byli szefowie służb specjalnych chcą likwidacji CBA. „Kult Żołnierzy Wyklętych”

Szefowie służb za czasów Platformy Obywatelskiej a także politycy tej partii uważają, że sprawą korupcji powinna zająć się policja i kontrwywiad...

zobacz więcej

W bazie danych Zhenhua znalazły się też informacje o byłych i obecnych szefach strategicznych państwowych przedsiębiorstw, m.in. o prezesie Agencji Rozwoju Przemysłu Cezariuszu Lesiszu oraz członku rodziny prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Dane polityków poprzedniego rządu


- Zhenhua gromadziło też dane o politykach koalicji PO-PSL oraz członkach ich rodzin. Wśród nich są były premier Donald Tusk i jego żona Małgorzata, a także szereg członków jego rządu: były minister finansów Mateusz Szczurek, była minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz były minister administracji i cyfryzacji, obecnie europoseł PO Michał Boni. Chiński wywiad wojskowy zbierał też informacje na temat m.in. matki prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, brata Grzegorza Schetyny i męża posłanki PO Henryki Krzywonos.

Nie ma ich na liście


„GP” informuje, że na stworzonej przez Zhenhua liście nie ma m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czołowych polityków rządu Zjednoczonej Prawicy, szefów służb, a także liderów opozycyjnych ugrupowań. Gazeta zaznacza, że nie można jednak wykluczyć, że nazwiska te znajdują się w ponad 2 mln rekordów bazy danych Zhenhua nieodzyskanych przez australijskich specjalistów.

Zastrzegający sobie anonimowość pracownik kontrwywiadu ABW w rozmowie z „GP” zwrócił uwagę, że ścisłe kierownictwo państwa polskiego jest rozpracowywane przez chiński wywiad cywilny, głównie z ambasady w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej