RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konflikt w Górskim Karabachu. Putin rozmawiał z Erdoganem

W Górskim Karabachu trwają najcięższe walki od ćwierć wieku (fot. PAP/EPA/Davit Ghahramanyan/Armenian Foreign Ministry)

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem prezydent Rosji Władimir Putin wyraził „głębokie zaniepokojenie" trwającymi walkami w Górskim Karabachu i udziałem w nich „terrorystów” – podały służby prasowe Kremla. Jak podkreślono, do rozmowy doszło z inicjatywy tureckiego przywódcy.

Armenia i Azerbejdżan znów oskarżają się o naruszenie rozejmu

Armenia i Azerbejdżan oskarżają się wzajemnie o złamanie nowego zawieszenia broni, które powinno wejść w życie w poniedziałek i miało zakończyć...

zobacz więcej

Według Putina w walkach w Górskim Karabachu, ormiańskiej enklawie w Azerbejdżanie, zaangażowanych jest coraz więcej „terrorystów z Bliskiego Wschodu”. Turcja jest sojuszniczką Azerbejdżanu, Rosja ma sojusz obronny z Armenią.

O Górski Karabach toczą się najkrwawsze od ponad ćwierć wieku walki. Już dwukrotnie ogłaszano porozumienia o zawieszeniu broni, wypracowane pod auspicjami Rosji. Nie okazały się one trwałe, strony oskarżały się wzajemnie o łamanie postanowień. Również wynegocjowany ostatnio pod auspicjami USA rozejm nie jest respektowany przez strony konfliktu.

Górski Karabach, zamieszkany głównie przez chrześcijańskich Ormian, odłączył się od Azerbejdżanu, tureckojęzycznego i szyickiego kraju, na krótko przed rozpadem ZSRR w 1991 r., co doprowadziło do wojny, w której zginęło 30 tys. osób. Zawieszenie broni, przerywane pojedynczymi starciami, obowiązywało od 1994 r. Walki na dobre rozgorzały na nowo 27 września.

źródło:

Zobacz więcej