RAPORT

Pogarda

Koronawirus. Współpracownicy martwią się o papieża Franciszka

Papież Franciszek niechętnie zakłada maseczkę (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)
Papież Franciszek niechętnie zakłada maseczkę (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA)

Najnowsze

Popularne

Jeden z kluczowych członków papieskiej komisji ks. Augusto Zampini przyznał, że współpracownicy papieża Franciszka niepokoją się o jego osobę w związku z obecną sytuacją. Zaznaczył, że Ojciec Święty liczy już 83 lata i żyje z usuniętą częścią płuca po chorobie w młodości, w związku z tym byłby w dużym stopniu narażony na komplikacje zdrowotne, gdyby zaraził się koronawirusem.

Wpływ pandemii na Kościół. „Papież Franciszek nie ma terminarza” [WIDEO]

Cały świat jest dotknięty pandemią, która zmieniła życie także w Watykanie. Papież nie posiada obecnie terminarza, a jego podróże zostały...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Franciszek, chociaż często był widziany publicznie bez maski, ostatnio zaczął jej używać. Współpracownicy papieża mają nadzieję, że będzie jej używał w środę podczas audiencji ogólnej.

Agencja AP przypomina, że Franciszek został skrytykowany za odmowę noszenia maski w domu, mimo że przepisy watykańskie tego nakazują, zarówno w domu, jak i na zewnątrz, gdy nie można zagwarantować społecznego dystansu.

W zeszłym tygodniu, kiedy przewodniczył międzyreligijnemu spotkaniu modlitewnemu na Kapitolu, papież założył maseczkę na ponad dwie godziny. Niepokój ekspertów budzą sytuacje sprzed tygodnia, gdy rozmawiał z biskupami na zaskoczenie audiencji ogólnej bez maski, a także gdy w sobotę bez maski przyjął premiera Hiszpanii Pedro Sancheza.

Ojciec Święty Franciszek podpisał w Asyżu encyklikę ,,Fratelli tutti”

Papież Franciszek podpisał w sobotę w Asyżu swoją encyklikę „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej. Podpis złożył na zakończenie...

zobacz więcej

Ks. Zampini nie krył natomiast niepokoju z powodu trzynastu przypadków zakażeń koronawirusem w Gwardii Szwajcarskiej oraz u jednego z mieszkańców Domu Świętej Marty. Zauważył, że Watykan ma bardzo surowe regulacje dotyczące utrzymywania dystansu społecznego i mycia rąk, ale przypadki nadal się pojawiają.

Watykańska Komisja, do której należy ks. Zampini pracuje nad zaspokojeniem obecnych potrzeb Kościoła na całym świecie poprzez konkretne działania pomocowe, a jednocześnie opracowuje zalecenia polityczne dotyczące sposobu, w jaki rządy i instytucje mogą ponownie przemyśleć globalne struktury gospodarcze, ekologiczne, społeczne, opieki zdrowotnej i inne, aby były bardziej sprawiedliwe i zrównoważone.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej