RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sędzia Juszczyszyn otrzymał Nagrodę Radia TOK FM

Paweł Juszczyszyn (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Paweł Juszczyszyn (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sędzia Paweł Juszczyszyn otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2019. – Mam nadzieję, że ta nagroda pozwoli wszystkim sędziom, nie tylko mnie, skutecznie walczyć o praworządność w naszym kraju – powiedział.

„Błąd w matriksie”. TOK FM przeprasza za dobór gości

„Popełniliśmy błąd” – czytamy na Twitterze Radia TOK FM. Sprawa dotyczy doboru gości w porannych programach radia, które dotyczyły wyroku TK w...

zobacz więcej

Sędzia Paweł Juszczyszyn delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując w listopadzie 2019 r. apelację w sprawie cywilnej uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m. in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Po tym, gdy sędzia Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego.

W końcu listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie, na mocy którego – ze skutkiem natychmiastowym – na miesiąc zawiesił sędziego Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków.

4 lutego br. Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną SN w obowiązkach. Zdecydowano też o obniżeniu mu pensji o 40 proc. W uzasadnieniu decyzji sędzia Adam Tomczyński powiedział, że żaden sędzia nie może przekraczać granicy prawa. Jak podkreślił, sędziowie nie mogą podważać prerogatyw i osobistych uprawnień prezydenta.

– Izba Dyscyplinarna sądem nie jest, osoby orzekające w tej Izbie nie są sędziami, zatem jakakolwiek decyzja by dziś nie zapadła, nie ma ona żadnego prawnego znaczenia, a sędzia Juszczyszyn będzie wykonywał swoje obowiązki – powiedział dziennikarzom obrońca Juszczyszyna, mec. Mikołaj Pietrzak. Również sam Juszczyszyn mówił, że „Izba Dyscyplinarna nie jest sądem”.

– Paweł Juszczyszyn zrobił to, co powinien zrobić. Był wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i sędzia wiedział, że powinien się do niego stosować. I do dziś ponosi tego konsekwencje – powiedziała podczas ceremonii wręczenia nagrody Juszczyszynowi reporterka Radia TOK FM, Anna Gmiterek-Zabłocka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej