RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zniszczył figurki Maryi. Odpowie przed francuskim sądem

Mer Montaud ma nadzieję, że figurka Matki Bożej zostanie naprawiona na Wielkanoc 2021 roku (fot. FB/Joel Raymond)
Mer Montaud ma nadzieję, że figurka Matki Bożej zostanie naprawiona na Wielkanoc 2021 roku (fot. FB/Joel Raymond)

Sprawca wandalizmu na figurkach Najświętszej Maryi Panny w miejscowościach Montaud i Sumène we francuskim regionie Oksytania został zatrzymany. Mężczyzna przyznał się do zniszczeń, których dopuścił się latem tego roku. Proces sądowy odbędzie się 17 marca 2021 roku – poinformował portal radia France Bleu. Naprawą jednej z rzeźb zajmie się rzemieślnik, który zaoferował pomoc.

„Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji”. Kolejny atak obrażający uczucia religijne

„Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji” – taki napis namalowano na ścianie budynku w Gliwicach. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie ukazujące to...

zobacz więcej

Podejrzany o zniszczenie figurek Matki Bożej został zatrzymany w minionym tygodniu na terenie departamentu Gard na południu Francji. W wyniku rzucania kamieniami w rzeźby odpadła od nich górna część.

Skargę w sprawie zniszczenia figurki Maryi w Montaud złożył Joël Raymond, mer tej miejscowości. Jak powiedział dla France Bleu, zrobił to ze względu na „symboliczne znaczenie, a nie na wartość posągu”. – To zdarzenie zszokowało mieszkańców – przyznał.

Mer wyraził też zadowolenie, że siły porządkowe poważnie potraktowały sprawę. – Składam skargi każdego roku, zwłaszcza w sprawie nielegalnego wyrzucania śmieci i rzadko otrzymuję odpowiedź zwrotną. Tym razem symboliczne złożenie skargi zakończyło się sukcesem. Ta figura pochodzi z lat 60., sama w sobie nie ma wartości, ale jest ważnym symbolem – powiedział Raymond.

Figurka Najświętszej Maryi Panny z Montaud pod koniec roku ma trafić w ręce rzemieślnika z Tarn-et-Garonne, który zaoferował darmową naprawę. Mer ma nadzieję na powrót rzeźby na Wielkanoc przyszłego roku.Figurka Matki Bożej z Sumène została już odrestaurowana – poinformował urząd tej miejscowości. Naprawę zaoferowała mieszkanka gminy, która z zawodu jest konserwatorem rzeźb.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej