RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Krakowa zabronił strażnikom miejskim ochrony kościołów

Jacek Majchrowski zapowiedział, że jako pracodawca nie będzie utrudniał urzędniczkom udziału w protestach (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Krakowscy strażnicy miejscy mają zakaz ochraniania na polecenie policji obiektów będących siedzibami partii, urzędów, obiektów sakralnych i uczestniczenia w ochranianiu demonstracji, jeżeli ich tematyka nie jest bezpośrednio związana z pandemią – poinformował we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Zapowiedział także, że jako pracodawca nie będzie utrudniał urzędniczkom udziału w protestach.

Przewodniczący Solidarności apeluje o obronę kościołów

Brońcie naszych kościołów, angażujcie się w ochronę świętości mszy świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych świątyń –...

zobacz więcej

Prezydent Krakowa od piątku przebywa na autokwarantannie. We wtorek w mediach społecznościowych odniósł się do trwających w Polsce od kilku dni protestów wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał w ubiegły czwartek uznał, że przepis dopuszczający aborcję w razie ciężkiej i nieuleczalnej wady płodu, jest niezgodny z konstytucją.

„Nie jest tak, że nie słyszę i nie widzę tego, co dzieje się od kilku dni w naszym kraju i w naszym mieście. Już dawno nie widziałem takiej determinacji i mobilizacji protestujących” – napisał Majchrowski na swoim profilu na FB.

Dodał, że środa ma być dniem ogólnopolskiego strajku kobiet i dla niego jako pracodawcy „jest oczywiste, że każda pracownica urzędu, która będzie chciała dołączyć do tej inicjatywy, ma do tego pełne prawo”. „Nie będę utrudniał ani zniechęcał do przystąpienia do strajku i mam nadzieję, że tak samo postąpią też inni krakowscy pracodawcy” – zadeklarował Majchrowski.

Poinformował, że ze względu na pandemię Straż Miejska Miasta Krakowa na polecenie wojewody małopolskiego przeszła do dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji.

„Muszą Państwo wiedzieć, że zakazałem komendantowi straży miejskiej wykonywania zadań, które nie wiążą się bezpośrednio z zagrożeniem epidemicznym. Krakowscy strażnicy mają zakaz ochraniania na polecenie policji obiektów, także tych będących siedzibami partii czy urzędów, obiektów sakralnych oraz uczestniczenia w ochranianiu demonstracji, jeżeli ich tematyka nie jest bezpośrednio związana z pandemią” – poinformował prezydent Krakowa.

źródło:

Zobacz więcej