RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie wiem, kto je wydał, nie prezydium partii”. Wiceprezes Porozumienia o oświadczeniu ws. aborcji

Stanowisko partii Jarosława Gowina opublikowano w mediach społecznościowych (fot. PAP/Leszek Szymański)

Niedawne oświadczenie w sprawie aborcji, które pojawiło się na Twitterze Porozumienia, budzi opór członków kierownictwa partii. Wiceprezes partii Magdalena Błeńska, zagadnięta o tę kwestię przez portal tvp.info pyta, czy na ochronę od poczęcia zasługują wyłącznie dzieci z zespołem Downa. Jak mówi, nie zgadza się z takim stanowiskiem i nie wie, kto zadecydował o upublicznieniu.

Porozumienie chce konsensusu ws. aborcji: Z tego co słyszę, PiS jest „za”

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdza, że dzięki decyzji TK w sprawie aborcji uda się ochronić życie wielu dzieci m.in. z zespołem Downa. W...

zobacz więcej

Partia wicepremiera Jarosława Gowina zabrała przedwczoraj głos ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W opublikowanym na Twitterze partii oświadczeniu zaproponowano zapisanie przepisów „chroniących dzieci z zespołem Downa” i jednocześnie uwzględnienie praw matki do decyzji w „skrajnych i bardzo rzadkich przypadkach nieuleczalnych wad letalnych dziecka”.

Jak się okazuje, stanowisko takie budzi opór w kierownictwie samego Porozumienia. Wiceprezes partii Magdalena Błeńska wyraziła na Facebooku swój sprzeciw wobec zawartych tam treści.

„Czyżby ktoś nieupoważniony włamał się na profil Porozumienia? Żadne ciało statutowe partii takiego stanowiska nie przyjęło! Po odejściu Jadwigi Emilewicz, zostałam jedyną kobietą wiceprezesem partii Porozumienie i dowiaduję się z mediów, że takie jest stanowisko partii w tak fundamentalnej sprawie światopoglądowej?” – pisała Błeńska.

„Naprawdę chcemy ochrony prawnej od poczęcia, ale jedynie dla dzieci z trisomią 21 (zespołem Downa)? A co z innymi dziećmi, z np. niedorozwojem dłoni? ich już nie chronimy? A heroizm opieki nad niepełnosprawnym dotyczy tylko kobiet? czy ojców już w ogóle nie ma?” – dodała.

Jak stwierdziła, nie wydaje się jej prawdopodobne, by „kierownictwo partii mogło być autorem oświadczenia o treści tak sprzecznej wewnętrznie i na tak niskim poziomie językowym i logicznym”.

Gowin: Nie wolno dopuścić do sytuacji, by kobiety były zmuszane prawnie do heroizmu

Uważamy, że należy chronić życie dzieci z zespołem Downa, ale nie wolno dopuścić do sytuacji, w której kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo...

zobacz więcej

Portal tvp.info poprosił Błeńską o szerszy komentarz do sprawy. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

„Nie wiem, kto wydał oświadczenie (opublikowane w mediach społecznościowych Porozumienia – red.); na pewno nie wydało tego prezydium partii, ani nie jest to wspólne stanowisko wiceprezesów. Ja dowiedziałam się o tym z mediów.

Pisanie o tym, że jest się za ochroną życia od poczęcia, a chwilę później, w tym samym tekście, pisanie o tym, że będzie się występowało o prawną ochronę dzieci, ale tylko tych z zespołem Downa – nie wymieniając żadnych innych schorzeń – jest zaprzeczeniem tego, że będziemy chronić wszystkie dzieci od poczęcia.

To jest nielogiczne i niespójne. Takie oświadczenia, w tak fundamentalnej sprawie, powinny być naprawdę precyzyjne, dobrze przegadane wewnątrz kierownictwa partii, nie mówiąc o tym, że kobiet w partii nie jest u nas za dużo, raptem trzy w prezydium, a ja jako jedyna wiceprezes nawet nie byłam zapytana o zdanie.

Jestem przede wszystkim za tym, żeby na ten temat wypowiadać się precyzyjnie. Kwestia aborcji wymaga poważnej dyskusji, także z udziałem naukowców.

Sprzeczności merytorycznych w dyskusji publicznej jest cała masa i to, że do podobnej sytuacji dochodzi w naszej partii, to chyba główny powód, dla którego jestem oburzona.

Oświadczenie Porozumienia ws. aborcji. Partia Gowina ma trzy propozycje

Partia wicepremiera Jarosława Gowina zabrała głos ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Porozumienie proponuje zapisanie w prawie przepisów...

zobacz więcej

Zawsze uważałam, że do wszystkich tematów należy podchodzić merytorycznie i dosyć ściśle, tak żeby nie pisać złego prawa i nie prowokować dyskusji, które wprowadzają w błąd.

Opublikowane oświadczenie także wprowadza w błąd. Nie można jednocześnie chronić życia od poczęcia, a później wymieniać tylko jedno schorzenie, które ma tej ochronie podlegać. Albo się jest za życiem od poczęcia i chronimy wszystkich, albo się nie jest. Jeśli chcemy być za życiem, to miejmy odwagę być konsekwentni. Ja jestem za życiem i takie bycie »za, a nawet przeciw« nie jest stanowiskiem pod, którym bym się podpisała”.

Wiceprzewodnicząca Porozumienia została również zapytana, czy zaplanowano już spotkania, prace wewnątrz partii albo w Zjednoczonej Prawicy nad projektem ustawy.

„Wiem, że zostało ogłoszone przez prezesa Jarosława Gowina, że takie propozycje będą przygotowane. Ale niestety, tak jak z tym oświadczeniem, nie mam informacji na temat tego, jak ma się to odbywać.

Temat wymaga nie tylko rzetelnej i merytorycznej dyskusji światopoglądowej, ale samo opisanie tych zagadnień jest trudne i wymaga precyzji. Rozróżnienie przesłanki eugenicznej od letalnej, czyli chorób śmiertelnych, wymaga wiedzy naukowej. Przecież mówimy o życiu lub śmierci drugiego człowieka. Tu nie można pozwolić sobie na pośpiech czy jakieś niechlujne stanowiska, z czym właśnie mieliśmy do czynienia”.

Czyżby ktoś nieupoważniony włamał się na profil Porozumienie⁉️ Żadne ciało statutowe partii takiego stanowiska nie...

Opublikowany przez Magdalena Błeńska Poniedziałek, 26 października 2020

źródło:
Zobacz więcej