RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rektor UAM twierdzi, że TK pozbawił kobiety i dzieci „ochrony zdrowia" i „opieki medycznej"

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (C) (fot. arch.PAP/Tytus Żmijewski)

Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska wsparła manifestacje zwolenników aborcji. Wydała także kuriozalne oświadczenie, w którym stwierdza, że koniec wykonywania aborcji na podstawie przesłanki eugenicznej to pozbawienie kobiet i dzieci „ochrony zdrowia" i „opieki medycznej". W ocenie profesor polonistyki TK podjął decyzję „bez konsultacji społecznych” i „bez szacunku dla praw człowieka obowiązujących w demokratycznym państwie”.

Szczecin: Pracownicy magistratu zachęcani do wsparcia proaborcyjnego strajku

„Zwracamy się do Was z apelem o wsparcie strajkujących Kobiet i przyjście do pracy w tym dniu, tj. 28 października br. ubranymi w czarną odzież z...

zobacz więcej

Jak stwierdziła prof. Kaniewska, wyrok Trybunału Konstytucyjnego to decyzja, która została podjęta „bez konsultacji społecznych, bez troski o konsekwencje, bez szacunku dla praw człowieka obowiązujących w demokratycznym państwie”. Rektor UAM Jest literaturoznawcą, polonistką, tłumaczką.

Prof. Kaniewska przyznaje, że „prawo do życia jest prawem najwyższym”, jednak wyrok TK uważa za „narzędzie kolejnych, drastycznych podziałów społecznych”. Dodaje przy tym, że wyrok TK pozbawia kobiety i nienarodzone dzieci z wadami letalnymi „praw do ochrony zdrowia, do zapobiegania cierpieniu, prawa do opieki medycznej”. W swoim oświadczeniu pani rektor pisze również o „odebraniu kobietom prawa wyboru i decydowania o własnym życiu” i próbie ich „ubezwłasnowolnienia”.

„Mam nadzieję, że rozlegający się dziś głos kobiet i mężczyzn różnych pokoleń i różnych przekonań zabrzmi na tyle donośnie, by skłonić rządzących do refleksji i dialogu” – napisała prof. Kaniewska.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r., zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Od czwartku w kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi TK.

źródło:

Zobacz więcej