RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przewodniczący Solidarności apeluje o obronę kościołów

Protest przed kościołem Świętego Krzyża w Warszawie (fot. PAP/Piotr Nowak)

Brońcie naszych kościołów, angażujcie się w ochronę świętości mszy świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych świątyń – zaapelował do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” jego przewodniczący Piotr Duda.

Napis „Piekło kobiet” na papieskim kamieniu na Błoniach w Krakowie

Napis „Piekło kobiet” pojawił się na kamieniu upamiętniającym spotkania Jana Pawła z wiernymi na krakowskich Błoniach. W 1997 r., w 19. rocznicę...

zobacz więcej

Przewodniczący „Solidarności” zaapelował w liście do członków i sympatyków NSZZ „Solidarność” o obronę kościołów. „Nie pozwólcie, aby Kościół, na który zawsze mogliśmy liczyć, wobec bezprecedensowych napaści pozostał dzisiaj osamotniony” – napisał.

Podkreślił, że Solidarność wywalczyła Polsce wolność, w tym wolność do protestów i zgromadzeń, przy ogromnym wsparciu Kościoła.

„Każdy, nawet w najostrzejszej formie, ma prawo do wyrażania swoich postulatów. Każdy ma prawo wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje żądania. Wielokrotnie robiliśmy to również my, związkowcy. Ale każda wolność ma swoje granice, a tą granicą są prawa i wolności innych ludzi. W tym prawo do swobodnego wyznawania swojej wiary. To się nazywa tolerancja!” – zaznaczył szef związku.

Wdówik: Wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia niepełnosprawnym prawa do życia

Dzięki temu wyrokowi – i mówię to przede wszystkim jako osoba niepełnosprawna – wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu...

zobacz więcej

Duda ocenił, że profanując kościoły i zakłócając msze święte demonstranci już dawno przekroczyli prawa i wolności innych ludzi.

„Do rangi symbolu urastają profanacje figur Jana Pawła II, dzięki któremu Solidarność powstała, a któremu Polska w drodze do odzyskania niepodległości tak wiele zawdzięcza” – wskazał Duda.

„Niestety, poziom agresji, niespotykany wulgaryzm i napaści fizyczne na księży i uczestników nabożeństw, zmuszają nas katolików do obrony. Dlatego proszę, abyście włączali się w działania Straży Narodowej lub inne spontanicznie tworzone grupy chroniące nasze kościoły. Bądźcie też w kontakcie ze swoimi proboszczami. Kiedyś my mogliśmy liczyć na ich pomoc, dzisiaj oni tej pomocy od nas potrzebują” – argumentował.

Jednocześnie podziękował wszystkim, którzy już włączyli się w ochronę kościołów. „Otrzymałem wiele sygnałów, że nie zabrakło wśród nich członków Solidarności. Ja osobiście – jako katolik, ale też człowiek Solidarności, również nie będę w tej sytuacji bierny” – zadeklarował.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Marsz Niepodległości poinformowali we wtorek, że jego prezes Robert Bąkiewicz założył dzień wcześniej „nową organizację samoobrony chrześcijan – Straż Narodową”.

źródło:
Zobacz więcej