RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jutro oświadczenie biskupów. Chodzi o aktualną sytuację w kraju

W środę spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

W związku z aktualną sytuacją w kraju jutro, tj. 28 października 2020 roku, zbierze się w trybie on-line Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Obrady będzie prowadził abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – podało Biuro Prasowe KEP. – Po skończonym spotkaniu zostanie wydane oświadczenie – powiedział portalowi tvp.info b. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

Protestujący na Krakowskim Przedmieściu do opozycjonisty z PRL: Zamknij mordę, wypier***ać [WIDEO]

Protesty zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego przeniosły się w niedzielę przed i do kościołów. W Warszawie lewicowe środowiska manifestowały...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce.

W Warszawie aktywiści protestujący przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji eugenicznej w niedzielę blokowali dostęp do niektórych kościołów na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu.

Środowiska lewicowe zaatakowały w poniedziałek wieczorem kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Drzwi do budynku bronili działacze środowisk narodowych i policjanci. Jak można było przeczytać w mediach społecznościowych, w ich stronę poleciały petardy i szkło. W związku z atakiem funkcjonariusze musieli użyć gazu pieprzowego.

O szacunek dla siebie nawzajem i szacunek dla świętych miejsc zaapelował w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak. W opublikowanym w sieci nagraniu prymas poprosił o niepogłębianie podziałów i o wzajemną odpowiedzialność.

Zwolennicy aborcji zablokowali skrzyżowanie. Straż i karetki musiały czekać na przejazd [WIDEO]

Uczestnicy kolejnego protestu przeciwko czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej od ok. godz. 16 blokują...

zobacz więcej

– Przeżywamy trudny czas, czas rozszerzającej się pandemii, czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam także liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych – powiedział prymas.

– Bardzo proszę o wzajemny szacunek, o to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla siebie nawzajem, szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscami pojednania i jedności – prosił prymas.

– Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni – dodał abp Polak.

Przewodniczący Solidarności apeluje o obronę kościołów

Brońcie naszych kościołów, angażujcie się w ochronę świętości mszy świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych świątyń –...

zobacz więcej

W niedzielę Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował o wyrażanie swoich poglądów w sposób akceptowalny społecznie, z poszanowaniem godności każdego człowieka.

Metropolita poznański wystosował specjalne oświadczenie wobec aktów przemocy, które uniemożliwiły w niektórych kościołach osobom wierzącym modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcił do dialogu na temat sposobów ochrony prawa do życia oraz praw kobiet i poprosił o nieeskalowanie napięć.

– Wszystkich wiernych proszę o modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych, w intencji rodziców oczekujących potomstwa, a także o nawrócenie tych, którzy stosują przemoc – zakończył oświadczenie arcybiskup.

źródło:
Zobacz więcej