RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wody Polskie: Zrzut surowych ścieków przekroczył w sumie 10 mln m sześciennych

Prezes Wód Polskich odniósł się do aktualnej sytuacji związanej z awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Dzisiaj zrzut surowych ścieków do Wisły przekroczył w sumie 10 mln metrów sześciennych. Daje to opłatę podwyższoną ok. 30 mln zł – poinformował na Twitterze Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”.

Wojsko na Wiśle. Ruszył montaż mostu pontonowego na rurę do „Czajki”

Stan wody w Wiśle umożliwia ponowny montaż przez Wojsko Polskie mostu pontonowego na rzece. Prace polegające na połączeniu elementów zaczęły się w...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił PAP, chodzi o opłatę za zrzucanie surowych ścieków przelewem burzowym bez pozwolenia wodno-prawnego. – Biorąc pod uwagę ilość ścieków, która do tej pory w tym roku spłynęła, czyli ponad 10 mln metrów sześc., opłata na dzień dzisiejszy z naszych wyliczeń będzie wynosiła ponad 30 mln zł – powiedział.

– Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że co najmniej do weekendu jeszcze te surowe ścieki będą płynęły, ponieważ nie uda się zamontować skutecznie w tym czasie bypassu na moście pontonowym, obok tego, że po przewiercie będzie tylko jedna nitka rurociągu, która nie będzie w stanie łapać wszystkich ścieków spływających z lewej strony Wisły, ta opłata pewnie będzie jeszcze większa, bo te ścieki będą się wylewały naszym zdaniem aż do końca czerwca – dodał.

We wtorek MPWiK poinformowało w komunikacie, że stan wody w Wiśle umożliwia ponowny montaż przez Wojsko Polskie mostu pontonowego na rzece. – Prace polegające na połączeniu elementów cumujących przy brzegu powyżej Mostu im. Marii Skłodowskiej-Curie zaczęły się dzisiaj w godzinach porannych – przekazała spółka. Dodano, że most powstanie w tym samym miejscu, gdzie poprzednio funkcjonowała tymczasowa przeprawa i jak zapowiadają wojskowi, ponowne spinanie bloków pontonowych powinno zająć kilka godzin.

„Celem Spółki jest jak najszybsze ponowne uruchomienie tymczasowego układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka, dlatego rurociągi zostaną wciągnięte i ułożone na pontonach niezwłocznie po zakończeniu montażu mostu” – zadeklarowała Renata Tomusiak, Prezes Zarządu MPWiK w m.st. Warszawie SA. Zaznaczyła też, że celem spółki jest uruchomienie próbne rurociągów do końca tego tygodnia.

Stołeczne MPWiK opóźnia ujawnienie ekspertyzy dotyczącej awarii Czajki

Pomimo upływu kilku tygodni od otrzymania prośby, stołeczne MPWiK nie przesłało nam ekspertyzy dotyczącej przyczyn awarii oczyszczalni „Czajka”. O...

zobacz więcej

W kolejnych krokach, jak podkreśliło MPWiK, sprawdzona zostanie szczelność układu, przeprowadzone będzie nawadnianie rurociągów i testy obciążeniowe mostu. Po pomyślnych testach MPWiK przystąpi do rozruchu układu zasilanego pompami zlokalizowanymi na terenie zakładu Farysa. „Prace nad wznowieniem działania układu powinny potrwać nie dłużej niż kilka dni, przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa związanych z sytuacją epidemiczną w kraju” – czytamy w komunikacie spółki.

W czasie przerwy w działaniu tymczasowego układu MPWiK – jak zapewnia – rozbudowało dotychczasowy układ pompowy o kolejne pompy, które w razie potrzeb będą mogły być uruchamiane zamiennie.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni „Czajka” doszło 29 sierpnia. Do czasu uruchomienia awaryjnego rurociągu, tj. 25 września, MPWiK zrzucało ścieki do rzeki.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Podczas obu tych awarii do Wisły zrzucano ścieki.

źródło:

Zobacz więcej