RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Czarnek: Mniejszy zakres egzaminów maturalnych i ósmoklasisty

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że specjalne zespoły „pracują nad zmianą incydentalną odnośnie przedmiotów egzaminacyjnych po to, żeby zmniejszyć zakres egzaminów maturalnych i ósmoklasisty”. Zmiana dotyczy materiału, którego maturzyści i ósmoklasiści nie będą w stanie się nauczyć podczas lekcji w tym roku i nie mogli się nauczyć „podczas lekcji w ubiegłym roku szkolnym bądź podczas strajku nauczycieli”. Szef resortu podczas wtorkowej konferencji prasowej przekazał też, że samorządy mają dostać kolejne pieniądze na ulepszanie zdalnej nauki.

Czarnek o zawieszeniu nauki stacjonarnej. „Jesteśmy zmuszeni się temu podporządkować”

Jesteśmy w trudnej sytuacji. Zdajemy sobie sprawę z oczekiwań uczniów, rodziców, środowiska nauczycielskiego. Wszyscy jesteśmy zdania, że im więcej...

zobacz więcej

– Co do zakresu wiedzy, która jest potrzebna do zdania egzaminu maturalnego bądź egzaminu ósmoklasisty od dzisiaj zespoły pracują nad incydentalną, chwilową zmianą podstawy programowej, (…) żeby zmniejszyć zakres tych egzaminów, które czekają naszych maturzystów i ósmoklasistów o te komponenty wiedzy, których nie będą oni mogli posiąść podczas lekcji w tym roku i nie mogli posiąść podczas lekcji w ubiegłym roku szkolnym bądź podczas strajku nauczycieli – mówił we wtorek minister edukacji i nauki.

Jak poinformował Czarnek, samorządy otrzymały już 367 mln zł w celu ulepszenia zdalnej nauki. – Kolejne środki będą wygospodarowywane w miarę potrzeb zgłaszanych przez samorządy i z samorządami będziemy wspólnie dyskutować na temat tego, na co te środki przeznaczymy – zapewnił szef resortu.

Zapytany o wykorzystanie platformy e-podręczniki, przekazał, że stopniowo dokładane są nowe funkcjonalności. Wymienił możliwość łączenia się nauczycieli z uczniami przy pomocy wideokonferencji. Zapewnił też, że platforma będzie ulepszana „zależnie od potrzeb zgłaszanych przez nauczycieli”.

Minister został też zapytany o planowane zajęcia wyrównawcze. – Wniosek w sprawie tych środków został skierowany do ministerstwa finansów. Czekamy na decyzję w tej sprawie – odpowiedział Czarnek. Jak dodał, rząd wygospodarował 100 mln zł na szkolenie nauczycieli w celu podniesienia poziomu nauczania zdalnego.

źródło:
Zobacz więcej