RAPORT

Pogarda

Hołownia zachwycony protestami ws. aborcji. Dziękuje uczestnikom

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia (fot. Omar Marques/Getty Images)
Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia podziękował za protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym aborcji. – Dziś naszym przeciwnikiem jest nieludzka władza, która chce zmuszać ludzi do heroizmu – oświadczył. W jego opinii w tej sprawie powinno zostać ogłoszone referendum.

Bodnar zapytany o przemoc na protestach. „Pokojowe zgromadzenia”

Nagrania w sieci pokazują, jak zwolennicy aborcji profanują figury świętych, wbiegają do kościołów czy rzucają w policję kamieniami oraz petardami....

zobacz więcej

Według Hołowni decyzja TK i protesty wywołane orzeczeniem „potwierdzają konieczność rozdziału Kościoła od państwa". Zapowiedział, że jego ruch przedstawi konkretne propozycje, jak go przeprowadzić.

– Kaczyński podpalił Polskę. Podpalił ją do spółki z Julią Przyłębską, do spółki z Konfederacją, z tymi wszystkimi, którzy zdecydowali, że czas już naruszyć spokój społeczny i stan prawny, który obowiązywał w Polsce niezmiennie od 27 lat – powiedział Hołownia we wtorek na konferencji prasowej.

Dodał, że był to stan, „który nie był idealny dla żadnej ze stron, ale dawał szanse i był punktem wyjścia do tego, żebyśmy o tym, jak chcemy zmienić to prawo, rozmawiali, a nie znaleźli się w sytuacji, w której jeden człowiek dla swoich politycznych interesów próbuje narzucić nam swoją wolę i dłubać w naszych sumieniach”.

Nawiązał do porządku obecnego posiedzenia Sejmu, w którym znalazła się informacja rządu na temat programu wsparcia dla rodzin i skutków wyroku TK. Według Hołowni, to „zalew propagandy rządu”, który „będzie przekonywał, jak świetnie radzi sobie ze wsparciem tych, których to prawo dotyka – przede wszystkim rodzin, w których urodziło się dziecko z ciężką niepełnosprawnością”.

– Ta sytuacja pokazała, że jesteśmy w takim momencie, w którym nie możemy rozwiązać relacji Kościoła i państwa, które zaszły zdecydowanie za daleko – powiedział.

Chodzi – jak przekonywał – o postulowany przezeń od dawna „rozdział Kościoła od państwa, przeprowadzany nie poprzez mazanie sprayem na murach i przerywanie nabożeństw, ale z zimną, skuteczną konsekwencją, która w dialogu, z poszanowaniem praw, ale w jasny i czytelny sposób powie dziś Polakom, czy Kościół to partia, a partia to Kościół”. Zastrzegł, że mówi o instytucji, a nie wspólnocie wierzących. Podkreślił, że za rozgraniczeniem przemawiają „przepływ pieniędzy, między państwem a choćby instytucjami Tadeusza Rydzyka” i „poczucie, że państwo realizuje linię, którą narzucają biskupi”.

Program „Za życiem”. Posłanki PiS złożyły w Sejmie deklarację

Program „Za życiem” działa od 2017 r. i skorzystało z niego kilkanaście tysięcy rodzin; państwo polskie dołoży wszelkich starań, aby ten program...

zobacz więcej

Lider ruchu Polska 2050 zapowiedział przedstawienie w ciągu kilku tygodni białej księgi z konkretnymi rozwiązaniami służącymi – jak to określił – rozdziałowi państwa i Kościoła.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy dziś protestują. Ważne, żebyśmy dziś protestowali razem, żebyśmy nie popadli znowu w sekciarstwo, nie stanęli przeciwko sobie. Dzisiaj naszym przeciwnikiem jest nieludzka władza, która chce zmuszać ludzi do heroizmu – ocenił. Dodał, że państwo może wspierać ludzi w podejmowaniu decyzji, które uzna za słuszne, „ale nie ma moralnego prawa, żeby kogokolwiek do heroizmu zmuszać”.

W jego opinii „sprawa została zawikłana przez to, że zrobił to TK pod wodzą Julii Przyłębskiej, a nie Sejm”. Według Hołowni wyjściem nie jest niepublikowanie wyroku TK. – Potrzebne jest dziś pomostowe rozwiązanie, które jak najszybciej doprowadzi do tego, że skutki orzeczenia zostaną co najmniej złagodzone, a najlepiej, żeby ogóle nie weszły w życie – stwierdził. Zdaniem Hołowni jednym ze sposób może być wystąpienie do TK o zbadanie artykułu dotyczącego karalności, „a później referendum”. Zastrzegł, że dzisiaj dyskusja o pytaniach referendalnych mogłaby się skończyć „rozlewem krwi”. Opowiedział się za panelem obywatelskim jako forum debaty.

– Chcemy pokazać, że można wspomóc rodziny dzieci z niepełnosprawnościami – powiedział Michał Kobosko, informując o publicznej zbiórce we współpracy z portalem pomagam.pl na rzecz organizacji pozarządowych pomagającym dzieciom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom. Hołownia zapowiedział wysłanie listu z apelem o wsparcie tej akcji do wszystkich posłów PiS i Konfederacji, którzy podpisali się pod wnioskiem, oraz sędziów TK, którzy wydali wyrok.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej