RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sukces filmu „Zieja”. Został zakwalifikowany do dwóch ważnych konkursów

To opowieść o kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR - ks. Janie Ziei (fot. Materiały prasowe)

Koprodukowany przez Telewizję Polską film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego został zakwalifikowany do Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego Kina Środkowoeuropejskiego 3KinoFest w Pradze oraz Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Premiera filmu o kapelanie Szarych Szeregów [WIDEO]

W jednym z najstarszych włoskich kin, Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach...

zobacz więcej

Na Festiwalu Filmowym Kina Środkowoeuropejskiego 3KinoFest w Pradze „Zieja” będzie walczyć o nagrodę główną w kategorii „Najlepszy film Europy Środkowej”. Na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film będzie rywalizować o statuetkę Złotych lub Srebrnych Lwów dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym.

Film opowiada o kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu KOR - ks. Janie Ziei. W roli głównej wystąpił Andrzej Seweryn. Przesłuchania księdza przez majora SB (Zbigniew Zamachowski) i próba zwerbowania go do współpracy z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa stają się okazją do prześledzenia biografii bohatera.

W filmie zobaczyć można także Mateusza Więcławka jako młodego ks. Jana Zieję, Sławomira Orzechowskiego (pułkownik Adamiec) oraz Sonię Bohosiewicz (Krystyna Żelechowska). Autorem scenariusza jest Tadeusz Lepianka, zdjęć – Witold Płóciennik. Film wyprodukowała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską S.A.

Na festiwalu Venice Film Awards – Monthly film „Zieja” zdobył wyróżnienie honorowe („Honorable Mention”) i statuetkę Lwa Świętego Marka. Z kolei na 6. KOZZI Film Festiwal w Zielonej Górze za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym festiwalowe jury uznało rolę Zbigniewa Zamachowskiego za postać majora Służby Bezpieczeństwa.

źródło:
Zobacz więcej