RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Program „Za życiem”. Posłanki PiS złożyły w Sejmie deklarację

Budżet programu to ponad 3 mld zł (fot. PAP/Piotr Nowak)
Budżet programu to ponad 3 mld zł (fot. PAP/Piotr Nowak)

Program „Za życiem” działa od 2017 r. i skorzystało z niego kilkanaście tysięcy rodzin; państwo polskie dołoży wszelkich starań, aby ten program był rozszerzany – deklarowały podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanki Prawa i Sprawiedliwości.

Wdówik: Wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia niepełnosprawnym prawa do życia

Dzięki temu wyrokowi – i mówię to przede wszystkim jako osoba niepełnosprawna – wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu...

zobacz więcej

We wtorek minister rodziny Marlena Maląg przedstawiła w Sejmie informację o pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami, m.in. w ramach programu „Za życiem”.

Podczas późniejszej konferencji prasowej posłanki Prawa i Sprawiedliwości mówiły, że program ten działa od 2017 r. i skorzystało z niego kilkanaście tysięcy rodzin.

Anna Milczanowska (PiS) podkreślała, że pomoc była oferowana w różnych obszarach. – W obszarze medycznym, psychologicznym, paliatywnym, hospicyjnym. Chcemy dalej nad tym programem pracować i w tych miejscach, gdzie można go rozszerzyć, będziemy robić wszystko, aby ten program mógł docierać tam, gdzie na świat przychodzi dziecko z niepełnosprawnością. Aby takie dzieci wspierać, a zwłaszcza ich matki, ich ojców, ich rodziny – zapewniła Milczanowska.

Posłanka Teresa Wargocka zwracała uwagę, że budżet programu to ponad 3 mld zł. Dodała, że program będzie bardzo głęboko analizowany.

– Myślę, że wskutek tych analiz będziemy nakładać na pewne jednostki czy służby zdrowia, czy samorządy, obowiązki realizacji tego programu. Nie może być tak, że są środki na opiekę wytchnieniową, a nie ma wniosków samorządów, aby tę opiekę wytchnieniową dla rodziców dzieci niepełnosprawnych zrealizować – zaznaczyła.

Posłanki PiS ubrane na biało, opozycji – na czarno. Ostra debata ws. aborcji

Posłanki Prawa i Sprawiedliwości przyszły na obrady Sejmu ubrane na biało. „Biały protest” to gest sprzeciwu wobec działań opozycji, która próbuje...

zobacz więcej

Jak dodała, społeczeństwo bardzo często uważa, że rząd rozwiąże wszystkie problemy, ale w ochronie życia, w pomocy rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne „jest potrzebna praca wszystkich”.

– A samorząd jest elementem władzy państwowej i będziemy się starali, żeby te już działające formy pomocy bardzo potrzebne były realizowane na terenie całego kraju – oświadczyła Wargocka.

Posłanka podkreśliła, że „państwo polskie dołoży wszelkich starań, żeby ten program »Za życiem« był rozszerzony". – I żeby edukować i młodzież, która dzisiaj nie wie, co robi na tych ulicach, i młode matki, że bycie wrogiem własnego dziecka zniszczy macierzyństwo, zniszczy kobietę, zniszczy rodzinę – mówiła Wargocka.

źródło:

Zobacz więcej