RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kibice Lecha oczyścili zdewastowany pomnik Ułanów Poznańskich

Pomnik zdewastowano w trakcie protestów (fot. Facebook/Kibice Lecha Poznań)
Pomnik zdewastowano w trakcie protestów (fot. Facebook/Kibice Lecha Poznań)

Najnowsze

Popularne

Kibice Lecha Poznań przystąpili do oczyszczania zdewastowanego pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Na stojącym w centrum miasta monumencie w dwóch rzędach narysowano znaki X, wypisano też hasło: strajk kobiet.

Scheuring-Wielgus: Życie zaczyna się, gdy zaczyna bić serce

Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła, że „powinniśmy dążyć do całkowitej liberalizacji prawa aborcyjnego”. Zaznaczyła przy tym, iż usuwanie ciąży...

zobacz więcej

Do dewastacji doszło w minionym tygodniu, prawdopodobnie w trakcie manifestacji w sprawie wyroku TK dot. aborcji. Policja jeszcze w ubiegłym tygodniu przeprowadziła oględziny zniszczonego pomnika, ale, jak podało we wtorek biuro prasowe KWP w Poznaniu, do policji nie wpłynęło oficjalne zgłoszenie o zdarzeniu.

Do oczyszczania monumentu przystąpili kibice Lecha Poznań. Jak napisali we wtorek w mediach społecznościowych, nic nie uzasadnia niszczenia zabytków, pomników.

„Kibice również nie są obojętni na to, co dzieje się wokół. Wielu z nas brało udział w manifestacjach wspierających Polki. Jednakże nigdy nie będzie naszej zgody na niszczenie dziedzictwa kulturowego, zabytków, czy przerywanie obrządków religijnych” – napisali kibice.

Komentarz do wydarzeń z 27 października 2020 r. Atmosfera na ulicach miast w całej Polsce jest wyjątkowo gorąca....

Opublikowany przez Kibice Lecha Poznań Wtorek, 27 października 2020


W ostatnich dniach, w związku z protestami przeciwników wyroku TK, w Poznaniu zdewastowany został też pomnik Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim.

Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich to stałe miejsce licznych uroczystości odbywających się w Poznaniu, m.in. przy okazji Dni Ułana. Monument autorstwa artysty rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego i architekta Adama Ballenstaedta odsłonięto w październiku 1927 roku. Pomnik został zniszczony po wkroczeniu Niemców do miasta w 1939 roku; strącono z kolumny jeźdźca na koniu i usunięto tablice z cokołu. Po rekonstrukcji pomnik został odsłonięty w 1982 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej