RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Powstała nowa pracownia w Centrum Onkologii w Gliwicach

Zakład powstał z połączenia dwóch jednostek - Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Genomiki Funkcjonalnej (fot. Shutterstock/Lucky Business)
Zakład powstał z połączenia dwóch jednostek - Pracowni Diagnostyki Molekularnej i Genomiki Funkcjonalnej (fot. Shutterstock/Lucky Business)

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów rozpoczął pracę w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym w oddziale w Gliwicach. Jednostka zajmuje się diagnostyką dziedzicznych nowotworów i diagnostyką molekularną.

Polscy naukowcy poszukują genu odpornego na koronawirusa

600 osób z całej Polski, które nie zaraziły się wirusem SARS-CoV-2, mimo że miały kontakt z osobą zarażoną, zostanie przebadanych przez naukowców....

zobacz więcej

Zakład Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej zajmuje się diagnostyką dziedzicznych nowotworów – m.in. raka piersi, raka jelita grubego, raka rdzeniastego tarczycy – oraz diagnostyką molekularną, konieczną w terapiach celowanych w onkologii w przypadku raka jajnika, raka płuca, raka jelita grubego, czerniaka.

– W najbliższych planach mamy uruchomienie nowoczesnej diagnostyki genetycznej dla pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi, obejmującej ocenę pełnej sekwencji genów, które najczęściej ulegają mutacji w dziedzicznej postaci tego nowotworu – poinformowała kierowniczka zakładu dr hab. Małgorzata Oczko-Wojciechowska.

Dodała, że w planach jest również wprowadzenie diagnostyki molekularnej opartej na technologii sekwencjonowania nowej generacji w materiale archiwalnym pobranym z guza od pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc.

– Pozwoli to na uzyskanie wyniku dla wielu genów jednocześnie – zaznaczyła Oczko-Wojciechowska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej