RAPORT

Pogarda

Scheuring-Wielgus: Życie zaczyna się, gdy zaczyna bić serce

Aborcja w Polsce. Joanna Scheuring-Wielgus komentuje (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Aborcja w Polsce. Joanna Scheuring-Wielgus komentuje (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła, że „powinniśmy dążyć do całkowitej liberalizacji prawa aborcyjnego”. Zaznaczyła przy tym, iż usuwanie ciąży to nie zabójstwo, bo w łonie matki nie przebywa człowiek, tylko „zarodek, płód”. – Człowiek jest wtedy, kiedy się urodzi. Możemy mówić, że wtedy, gdy zaczyna bić serce, zaczyna się życie – stwierdziła pomijając fakt, że serce dziecka zaczyna bić już ok. szóstego tygodnia ciąży.

Narodowcy i kibice przed kościołami. Te nagrania obiegają internet

W sieci krążą setki filmów pokazujących, jak stojący przed kościołami mężczyźni nie pozwalali się tam włamać zwolennikom aborcji. – Rzucano w nas i...

zobacz więcej

Posłanka Lewicy została zapytana w RMF FM, co uważa o bluzgach, które pojawiają się na ostatnich protestach. Wulgarne hasła są wypisywane m.in. na ulicach, kościołach, przystankach.

Scheuring-Wielgus stwierdziła, że „straszliwy bluzg" słyszy od wielu lat od hierarchów kościelnych. Powiedziała również, że sama od wielu lat pada ofiarą agresji motywowanej politycznie.

– Nie boję się grzywny – stwierdziła, pytana o niedzielnie wejście z mężem do toruńskiego kościoła i protest w jego wnętrzu. Zaznaczyła, że jest gotowa ponieść konsekwencje.

Na sugestię dziennikarza, że gdyby Lewica rzeczywiście chciała doprowadzić do rozwiązania tego konfliktu, wnioskowałaby o zmianę konstytucji, Scheuring-Wielgus stwierdziła, że nie dojdzie do zmiany ustawy zasadniczej w czasach, kiedy rządzi prawica.

Zapowiedziała jednocześnie, że jeśli Lewica wygra wybory, to jedną z pierwszych rzeczy, którą będzie chciała wprowadzić, będzie liberalizacja prawa aborcyjnego. Zaznaczyła, że dotychczasowy kompromis aborcyjny był „zgniłym kompromisem między politykami a biskupami”.

– Nie zrównujmy zarodka i płodu z człowiekiem. Płód jest płodem. (...) Człowiek jest wtedy, kiedy się urodzi. Możemy mówić, że wtedy, gdy zaczyna bić serce, zaczyna się życie – skomentowała.

„W szkole podstawowej uczą, że serce zaczyna bić u dziecka ok. szóstego tygodnia ciąży. Ja widziałem je bijące na USG w siódmym tygodniu” – zareagował na komentarz posłanki lewicy sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej