RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier o wyroku TK: Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu

Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną, ale jest ograniczona podstawowym prawem do życia; ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd zapis o życiu i zdrowiu kobiety – stwierdził, odnosząc się do wyroku TK.

„Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży”. Prezes TK o orzeczeniu ws. aborcji

Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione...

zobacz więcej

O co toczy się spór?


Szef rządu wygłosił we wtorek oświadczenie odnoszące się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej.

– O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? Bo od odpowiedzi na te pytania właśnie zależy stosunek do tego, jak reagujemy na te sytuacje, z którymi mamy do czynienia, na tę dyskusję, która tak rozgorzała, która jest taka gorąca – powiedział premier.

– We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem, a więc te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzie, nie są objęte tym wyrokiem – podkreślił Morawiecki.

„Nie można zmuszać do heroizmu”


– Dramaty, które przeżywają kobiety, kiedy dowiadują się o bardzo poważnych chorobach genetycznych płodu są niewyobrażalne. Każdy może tylko nad nimi się pochylić. Kobiety nie powinny być zmuszane do aktów heroizmu. Stąd ten zapis o życiu i zdrowiu kobiety – stwierdził.

Badania prenatalne


Szef rządu powiedział, że badania prenatalne w ostatnich latach zostały rozszerzone. Jak mówił, „stosowane są bardzo szerokie zalecenia, a najlepszym dowodem jest na to, że badaniom prenatalnym poddanych jest 40 proc. więcej kobiet niż w roku 2015”.

– Będę zalecał wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, bo dzisiaj to jest dla kobiet powyżej 35 roku życia lub kobiet z różnymi powikłaniami ciąży. Ale będę zalecał badania prenatalne dla wszystkich kobiet, bo jest bardzo ważne, by na jak najwcześniejszym etapie rozpoznać rozwój dziecka, bo dzisiaj można dokonywać (...) także w łonie matki operacji, różnego rodzaju odpowiedniej terapii, która wesprze matkę, wesprze dziecko – powiedział szef rządu.

„Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru”


– Wolność wyboru, prawo wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że – żeby zrealizować tę wolność wyboru, trzeba żyć. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru. Dlatego, jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to, czy wolność wyboru może być realizowana – powiedział premier.

„Margot” na demonstracji w stolicy. Kolejny atak lewicowego aktywisty [WIDEO]

Kolejny atak lewicowego aktywisty Michała Sz. ps. Margot. W trakcie manifestacji w centrum Warszawy mężczyzna za cel obrał stojący samochód....

zobacz więcej

Podkreślił, że wolność wyboru jest również zależna od godności człowieka, która – jak mówił – jest niezbywalną wartością konstytucyjną i leży u podstaw bardzo wielu naszych wyborów. – Trzeba żyć, by później móc w ogóle wybierać – powtórzył Morawiecki.

Pomoc kobietom


– Wiem, że bardzo wiele różnych sytuacji powoduje bardzo wiele emocji, że nie jesteśmy często w stanie sobie wyobrazić, jak różne są to sytuacje. I dlatego chcę podkreślić, że będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji, wszystkich kobiet. Będziemy pomagać kobietom, dzieciom po to, by mogły się normalnie rozwijać w łonie matki, a później, żeby mogły normalnie żyć – zadeklarował Morawiecki.

Apel o deeskalację napięć


Morawiecki odnosząc się do protestów po wyroku TK zaapelował, by powstrzymać się od takich działań. – Każdy dla kogo dobro Rzeczpospolitej jest wartością powinien dzisiaj starać się doprowadzić do uspokojenia sytuacji – powiedział.

– To, co odbywa się w przestrzeni publicznej, te akty agresji, barbarzyństwa, wandalizmów są absolutnie niedopuszczalne – mówił. Premier oświadczył, że „nie ma żadnego przyzwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych”. – Wykluczamy wszelką agresję z życiu publicznym – dodał.

– Apeluję z tego miejsca bardzo mocno, by powstrzymać się od jakichkolwiek aktów agresji, bo one mogą prowadzić do eskalacji, która może doprowadzić do czegoś bardzo złego w naszym społeczeństwie – powiedział Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej