RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie dodatkowy zasiłek, gdy młodsze dzieci przejdą na zdalne nauczanie

W przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych nadal są zajęcia stacjonarnie (fot. Shutterstock/Oksana Kuzmina)

Jeżeli sytuacja będzie się zmieniać, będą wprowadzone kolejne obostrzenia, na naukę zdalną przejdą dzieci młodsze, to przywrócony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Antykryzys. Poradnik”. Uwaga na oszustów

Oszuści próbują wykorzystać sytuację związaną z epidemią koronawirusa, aby wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców. Do właścicieli firm wysyłane są...

zobacz więcej

Ze względu na sytuację epidemiczną od poniedziałku uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych w całym kraju uczą się zdalnie. Tryb ten będzie obowiązywał przez dwa tygodnie. W przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych nadal są zajęcia stacjonarnie.

Minister rodziny i polityki społecznej była pytana w „Poranku Siódma-Dziewiąta”, czy jeśli w klasach I-III szkół podstawowych i przedszkolach zostanie wprowadzone zdalne nauczanie, to rodzice będą mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci zasiłku.

– Jeżeli zostanie podjęta taka decyzja (...), zostanie przywrócony zasiłek opiekuńczy – odpowiedziała Maląg. – Teraz na zasadach ogólnych można skorzystać z zasiłku opiekuńczego, ale jeżeli sytuacja będzie zmieniała się, będą nowe obostrzenia wprowadzane, wtedy również poinformujemy, że będzie możliwość wprowadzenia i wprowadzimy taki dodatkowy zasiłek – zapewniła minister.

Obecnie rodzice mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani – zasiłek ten przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat ośmiu przez 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w razie choroby dziecka do ukończenia 14 lat.

W marcu, w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i w żłobkach były zawieszone. Początkowo był ona przyznany na 14 dni, potem rząd przedłużał czas jego obowiązywania, ostatnio do 20 września.

źródło:

Zobacz więcej