RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zakażone wampiry dbają o „dystans społeczny”. Zaskakujące wyniki badań

Badania pomóc w modelowaniu transmisji wirusów między zwierzętami (fot. Shutterstock/Rudmer Zwerver)

Nietoperze wampiry „dystansują się społecznie”, gdy są chore – dowodzą najnowsze badania naukowców, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Behavioral Ecology”. Przebadane osobniki spędzały ze sobą mniej czasu, co spowalnia rozprzestrzenianie się choroby.

Media: USA wszczynają dochodzenie w sprawie wybuchu epidemii koronawirusa

Stany Zjednoczone wszczynają śledztwo, które ma ustalić, czy nowy koronawirus wydostał się z chińskiego laboratorium wirusologicznego w Wuhan –...

zobacz więcej

Zespół badawczy, na postawie wcześniejszych wniosków z laboratorium, zamierzał potwierdzić je w czasie eksperymentu terenowego.

31 nietoperzy z podrodziny wampirów schwytano z wydrążonego drzewa w Belize w Ameryce Środkowej, a następnie 16 osobnikom wstrzyknięto lipopolisacharyd, substancję osłabiającą odporność, która miała symulować chorobę. Pozostałe 15 ssaków otrzymało dawkę soli fizjologicznej.

Następnie badacze przykleili do nietoperzy czujniki zbliżeniowe i z powrotem wypuścili je do wydrążonego drzewa, by śledzić zmiany w kontaktach między osobnikami.

Efekty? W porównaniu z nietoperzami z bazy kontrolnej (z wstrzykniętą solą fizjologiczną), osobniki „chore” spędzały średnio czterokrotnie mniej czasu z innymi członkami grupy, rzadziej także dochodziło do kontaktów.

Badanie opublikowane w „Behavioral Ecology” wykazało, że nietoperz kontrolny miał 35 proc. szans na skojarzenie z „chorym” nietoperzem – i 49 proc. szans na skojarzenie ze zdrowym, choć to te „zakażone” nieznacznie przeważały w grupie.

Naukowcy wskazują, że zaobserwowany „dystans społeczny” może być ważny dla modelowania przenoszenia się patogenów między zwierzętami. „Czujniki dały nam niesamowite, nowe spojrzenie na to, jak zachowania społeczne tych nietoperzy zmieniają się z godziny na godzinę, a nawet z minuty na minutę w ciągu dnia i nocy; nawet gdy są one ukryte w ciemności wydrążonego drzewa” – podkreśla autor badania Simon Ripperger.

źródło:
Zobacz więcej