RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Marek Jędraszewski: Nie wolno nam być Kainami

Wiceprzewodniczący KEP odniósł się do protestów, jakie mają miejsce w całej Polsce (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Nie wolno nam być Kainami, ale mamy być stróżami życia drugiego człowieka, zwłaszcza bezbronnego i słabego – mówi wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Marek Jędraszewski w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Inicjatywa pro-life. W Kalwarii Zebrzydowskiej powstaje „Dom Życia”

Przy sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstanie „Dom Życia". Będzie to ośrodek pomocy psychologicznej i duchowej dla rodzin, małżeństw i osób...

zobacz więcej

Wiceprzewodniczący KEP odnosi się do protestów, jakie mają miejsce w całej Polsce po wyroku TK ws. aborcji embriopatologicznej.

„To są budzące wielki smutek i ogromne zatroskanie przejawy zagubienia przez niektórych ludzi istoty swego człowieczeństwa, które musi przejawiać się w tym, że mówiąc językiem biblijnym, używanym przez Emmanuela Levinasa, jednego z największych myślicieli XX wieku – nie wolno nam być Kainami, ale mamy być stróżami życia drugiego człowieka, zwłaszcza bezbronnego i słabego, oraz, tym razem odwołując się do życia Pana Jezusa, że musimy starać się żyć ofiarną miłością w odniesieniu do drugiego człowieka, którego mamy kochać jak siebie samego” – mówi Jędraszewski.

Jego zdaniem „jedynie Kościół katolicki jest tą instytucją, która w sposób konsekwentny i jasny stoi na straży świętości i godności każdego ludzkiego życia od chwili jego poczęcia do momentu naturalnej śmierci”.

„Dlatego też Kościół znalazł się na celowniku wszystkich tych sił, zarówno w wymiarze globalnym, jak i naszego społeczeństwa, które uważają, że aborcja jest prawem człowieka” – dodaje.

„Jak zatem ocalić siebie i innych? Pan Jezus powiedział apostołom, że pewien rodzaj złych duchów »można wyrzucić tylko modlitwą i postem«. Wierzę w potęgę modlitwy różańcowej, do której nieustannie w swoich objawieniach wzywa nas Matka Najświętsza. Stąd rodzi się we mnie następująca myśl, a zarazem zachęta: aby w każdej rodzinie odmawiano codziennie przynajmniej jeden dziesiątek różańca w intencji naszej ojczyzny” – radzi Jędraszewski.

źródło:

Zobacz więcej