RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amy Coney Barrett sędzią Sądu Najwyższego USA

Barrett jest najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego (fot Reuters Tom Brenner)
Barrett jest najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego (fot Reuters Tom Brenner)

48-letnia Amy Coney Barrett została zaprzysiężona na sędzię Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Ceremonia zaprzysiężenia z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa odbyła się w Białym Domu. Wybór Barret oznacza, że konserwatyści mają w tym gremium o ogromnym znaczeniu politycznym przewagę sześć do trzech. Barrett, która będzie najmłodszym sędzią Sądu Najwyższego, jest katoliczką, ma siedmioro dzieci.

Amy Coney Barrett w drodze do Białego Domu. „Te zdjęcia niektórych na lewicy doprowadzą do szału”

„Te zdjęcia niektórych na lewicy doprowadzą do szału. Przed pięćdziesiątką, pięcioro własnych dzieci (jedno niepełnosprawne), dwójka adoptowanych z...

zobacz więcej

Kilka godzin wcześniej jej nominację zatwierdził Senat. Zgodnie z oczekiwaniami głosowanie przebiegło niemal idealnie wzdłuż partyjnych podziałów. Republikanom zależało na szybkim przeprowadzeniu procedury nominacji; Demokraci uważali, że należy z nią się wstrzymać do poznania wyborczego rezultatu.

Barrett została piątą kobietą w historii, która zasiadła w Sądzie Najwyższym i drugą o poglądach konserwatywnych. Zastąpiła zmarłą we wrześniu ikonę liberalnego sądownictwa Ruth Bader Ginsburg i ma zupełnie inne poglądy, niż poprzedniczka.

Nowa sędzia jest katoliczką, ma siedmioro dzieci – w tym dwoje adoptowanych. Podczas przesłuchania w Senacie nowa sędzia odmówiła odniesienia się do kontrowersyjnego wyroku w sprawie Roe vs. Wade. Wydane w latach 70. orzeczenie zmusza stany do uznawania legalności aborcji na życzenie co najmniej w pierwszym trymestrze.

Amerykańska prawica stara się uchylić ten wyrok i przekazać odpowiedzialność za decydowanie o legalności aborcji władzom stanowe. O uchylenie wyroku wniosła także – bezskutecznie – swego czasu sama Norma McCorvey („Jane Roe”), która w latach siedemdziesiątych domagała się prawa do zabicia swojego dziecka, ale później zmieniła poglądy. Przyznała także, że kłamała jakoby jej ciąża była wynikiem gwałtu.

Amy Coney Barrett jest trzecim sędzią nominowanym do SN przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Poprzedni nominowani przez niego sędziowie to Neil Gorsuch oraz Brett Kavanaugh.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej