RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

50 mld dla polskich przedsiębiorców. Już od dziś wsparcie z funduszu SURE

– Mamy świetne informacje dla Polski. Już od 27 października będzie dostępny pierwszy miliard euro wsparcia w ramach pakietu SURE – powiedziała w rozmowie z TVP Info szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Jak dodała, jest to część z z łącznie 11 mld euro, a więc około 50 mld zł, które Wspólnota chce przeznaczymy na pomoc dla pracowników i pracodawców w Polsce.

Kościński: Budżet na 2021 r. skrojony pod walkę z koronawirusem

Budżet na 2021 r. jest skrojony pod walkę z koronawirusem – powiedział w Sejmie minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zgodnie z przyjętym systemem Polska jest jednym z trzech – obok Włoch i Hiszpanii – krajów, które otrzymują wsparcie w ramach SURE. Łącznie z pomocy skorzysta 16 państw członkowskich.

Ursula von der Leyen zaprwniła na antenie TVP Info, że dystrybucja tych środków podlega kontroli rządów państw członkowskich.

– Zależy nam na przestrzeganiu ustalonych reguł. W okresie pandemii przedsiębiorcy potrzebują wsparcia. Co prawda wiele małych i średnich firm poradziło sobie, ale w przypadku gospodarek, które trzeba było zamrozić, ważne jest, aby uniknąć masowych zwolnień. Nie można utracić doświadczonych pracowników, którzy są podstawą gospodarki – wyjaśniała szefowa Komisji Europejskiej.

– Nie zwalniajcie swoich pracowników, bo my zadbamy o środki tak, aby zapewnić przedsiębiorcom utrzymanie zatrudnienia – apelowała von der Leyen tłumacząc, że „ludzie, ich wiedza, są niezbędni, aby mieć dobry punkt startowy po przejściu tej pandemii i po to by firmy mogły powrócić na rynek”.

źródło:
Zobacz więcej