RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji”. Kolejny atak obrażający uczucia religijne

Kolejne ataki uderzające w uczucia religijne (fot. tvp info)

„Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji” – taki napis namalowano na ścianie budynku w Gliwicach. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie ukazujące to zdanie, które internautka opatrzyła komentarzem: „Boże zlituj się nad nimi”. Oceniła, że „życie niemowląt ma znaczenie”, dodając hasztag „Babies Lives Matter”. Tekst pojawił się prawdopodobnie w związku z protestami przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Dewastują budynki kościołów. „Upatrują szans na sprowokowanie zamieszek w Polsce"

Przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej dewastują kościoły. Zapowiedzieli na niedzielę akcje, która ma zakłócić...

zobacz więcej

„Boże zlituj się nad nimi. Ludzie nie dajmy się temu zwariować. Dobro zawsze zwycięża” – napisała internautka, komentując opublikowane przez siebie zdjęcie, na którym widać napis: „Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji”. Według autorki postu na portalu społecznościowym, napis widnieje na ścianie budynku w gliwickiej dzielnicy Ostropa.

To nie pierwsza tego typu forma obrazy skierowana przeciwko chrześcijanom. W niedzielę doszło do zniszczeń niektórych kościołów w całej Polsce. Chodzi o wymalowanie różnych tekstów aprobujących aborcję bądź obraźliwych wobec partii PiS.

Na fasadzie kościoła pw. Opatrzności Bożej w Warszawie pojawił się napis: „aborcja jest ok” oraz numer telefonu do inicjatywy Aborcja bez Granic. Na budynku parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku pojawiły się m.in. napisy: „Bóg wam nie wybaczy” oraz „j***ć PiS”. To tylko niektóre przykłady miejsc, w których doszło do aktów wandalizmu.

Gliwicki przypadek może naruszać uczucia religijne chrześcijan. Art. 196 § 1 Kodeksu karnego stanowi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

„Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w Maryi działa tylko dobro”

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że w Matce Boga – inaczej niż u wszystkich innych ludzi działają...

zobacz więcej

Dla katolików Maryja, o której mowa na budynku w Gliwicach, jest matką Jezusa Chrystusa, syna Bożego. Co roku 8 grudnia Kościół katolicki wspomina ją w szczególny sposób, obchodząc uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przy tej okazji rok temu podczas spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek mówił, że Maryja jest pełna łaski i „obecności Boga”.

– Nie ma w niej miejsca na grzech. To rzecz nadzwyczajna, ponieważ cały świat jest, niestety, skażony przez zło – podkreślił Franciszek. – Każdy z nas, zaglądając wewnątrz, widzi ciemne strony. Także najwięksi święci byli grzesznikami – zauważył.

Jak ocenił papież, także najpiękniejsze rzeczy są „dotknięte przez zło”. – Wszystko oprócz Maryi – dodał. – Jest ona jedyną zawsze zieloną oazą ludzkości – wskazał Franciszek.

– Za każdym razem, kiedy uznajemy, że jest ona pełna łaski, czynimy jej największy komplement, ten sam, co Bóg – mówił papież.

źródło:
Zobacz więcej