RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy naukowcy poszukują genu odpornego na koronawirusa

Wstępne wyniki projektu powinny być znane za około pół roku (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

600 osób z całej Polski, które nie zaraziły się wirusem SARS-CoV-2, mimo że miały kontakt z osobą zarażoną, zostanie przebadanych przez naukowców. Finałem projektu ma być uzyskanie testu, który wskaże osoby, na które w czasie trwającej pandemii trzeba szczególnie uważać.

Koronawirus na plecaku, ubraniach, wózkach? Ekspert: Dezynfekcja to podstawa

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jest bardzo mała liczba osób w każdej populacji i dotyczy to każdego wirusa, które się nigdy nie zarażą. Znalezienie tych osób pomoże nam zrozumieć, co w ich przypadku jest tym mechanizmem obronnym. Za pomocą prostych testów genetycznych będziemy mogli stwierdzić, które osoby z populacji nie powinny się w ogóle martwić tym, że zachorują na koronawirusa – powiedział dr Paweł Zawadzki z MNM Diagnostics i Polskiego Centrum Biobankowania.

Zdaniem naukowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest duże prawdopodobieństwo istnienia genu, który chroni te osoby przed koronawirusem. Dodał, że podobnie jest z innymi wirusami.

– Są osoby, które nigdy nie będą miały opryszczki, bo są odporne na działanie wirusa, który ją wywołuje. Jesteśmy przekonani, że w przypadku wirusa SARS-CoV-2 jest podobnie – zaznaczył Zawadzki. Dlatego Naukowcy z MNM Diagnostics i Centralnego Szpitala Klinicznego MSWIA w Warszawie chcą przebadać 600 osób z całego kraju, które się nie zaraziły koronawirusem, mimo że miały kontakt z osoba zarażoną.

Ekspert o wzroście zachorowań: Sezon COVID-19 potrwa do maja

Płacimy rachunek za zaniedbania, których wszyscy się dopuściliśmy latem, ale uczmy się na błędach i patrzmy w przyszłość – powiedział wirusolog...

zobacz więcej

W badaniu mogą uczestniczyć: domownicy, osoby spokrewnione bądź mieszkające z pacjentami, którzy przeszli infekcję, a które same pozostały zdrowe. Do tej pory zgłosiło się około 250 osób. – Szukamy dalej, bo nie wszystkie osoby, które się zgłoszą, zostaną zakwalifikowane do programu. Mogło się bowiem okazać, że ktoś mieszkał z osobą zakażoną, nie miał żadnych symptomów, a przeszedł COVID-19 nawet o tym nie wiedząc, bo ma przeciwciała. My szukamy osób, które tych przeciwciał nie będą miały – podkreślił dr Zawadzki.

Dla osób zainteresowanych udziałem w badaniu został uruchomiony formularz online odporninacovid.pl. – Po wypełnieniu bardzo krótkiego formularza pracownik naszej firmy upewnia się, że dana osoba spełnia kryteria i kieruje ją do najbliższego laboratoriów ALAB. Tam czeka komplet dokumentów, pobierana jest też krew do badań serologicznych i genetycznych. Każda osoba otrzyma wynik testu, w ten sposób dowie się, czy przechodziła koronawirusa, czy nie – powiedział naukowiec.

W ramach projektu, po zebraniu materiału, badacze z MNS Diagnostics i szpitala MSWiA w Warszawie, porównywać będą profile ludzi zdrowych, którzy mieli kontakt z zakażonym, z profilami pacjentów, którzy chorobę przeszli ciężko. – Opieramy się na idei, że infekcja wirusem i ciężkość jej przebiegu jest uzależniona od genów pacjenta – podkreślił dr Zawadzki, który w tej tematyce współpracuje z badaczami z całego świata, z 200 ośrodków klinicznych, w ramach konsorcjum „The COVID Human Genetics Efforts”.

Wstępne wyniki projektu powinny być znane za około pół roku.

źródło:

Zobacz więcej