RAPORT

Pogarda

Wzruszające wyznanie posła. „Wiktoria miała żyć tydzień, cieszyliśmy się nią 5 lat” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Porozumienie proponuje kompromis w sprawie aborcji. Polegałby na ochronie dzieci z zespołem Downa i prawie do przerwania ciąż, po których chore dziecko jest skazane na śmierć. – Jestem człowiekiem kompromisu, ale w obronie życia nie ma kompromisu. Każde życie powinniśmy bronić i chronić. Mówię to również ze względów osobistych. Moje dziecko urodziło się w 1998 roku i miało żyć tydzień, a Wiktoria z nami żyła 5 lat i jest to dla mnie wielkie szczęście, że mogła żyć z nami – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Robert Telus.

Gowin: Nie wolno dopuścić do sytuacji, by kobiety były zmuszane prawnie do heroizmu

Uważamy, że należy chronić życie dzieci z zespołem Downa, ale nie wolno dopuścić do sytuacji, w której kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo...

zobacz więcej

– Broniąc życia, bronię go też z przyczyn osobistych. Przeżyłem to osobiście i wiem, jak to jest ważne i w tej kwestii nie powinno być dyskusji. Jeśli mówimy o osobach mocno zdeformowanych w ciele matki, to oczywiście trzeba usiąść do dyskusji. Nie powinni dyskutować politycy, jak ja czy Jarosław Gowin, tylko fachowcy – dodał poseł Telus.

– Z jednej strony uważamy, że należy chronić życie dzieci dotkniętych zespołem Downa, z drugiej strony i uważamy, że nie wolno dopuścić do sytuacji, że kobiety będą traktowane z okrucieństwem albo zmuszane prawnie do heroizmu. A tak byłoby, gdyby np. matka była zmuszana do tego, aby urodzić dziecko, które albo w trakcie porodu, albo zaraz potem na pewno umrze – powiedział w rozmowie z rp.pl wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Czy kompromis byłaby zdolna zaakceptować Lewica? – Jarosław Gowin i jego propozycje nas nie interesują. Dosyć zgniłych kompromisów. Dosyć kolejnego wydzierania kobietom praw. Naszą propozycją jako Lewicy jest projekt ustawy, który złożyliśmy do Sejmu, czyli legalna, bezpieczna aborcja dla każdej kobiety, która jej potrzebuje, do 12. tygodnia ciąży oraz tak zwana ustawa „ratunkowa”, którą także dzisiaj złożyła Lewica – odpowiedziała posłanka Lewicy Beata Maciejewska. Ustawa „ratunkowa” Lewicy przewiduje depenalizację aborcji.

Sceptycznie na temat propozycji wicepremiera Gowina wypowiada się też posłanka PiS Anna Maria Siarkowska. – Zabijanie ludzi jest złe. Nikt nie może być dyskryminowany ze względu na stan zdrowia. Państwo jest zobowiązane chronić życie człowieka w każdej fazie jego rozwoju. Nie można tworzyć tak zwanej „listy śmierci”, że jakieś wady powodują, że państwo pozbawia osoby, które je mają, opieki – argumentowała Siarkowska.

Porozumienie chce konsensusu ws. aborcji: Z tego co słyszę, PiS jest „za”

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdza, że dzięki decyzji TK w sprawie aborcji uda się ochronić życie wielu dzieci m.in. z zespołem Downa. W...

zobacz więcej

Czy Koalicja Obywatelska poprze projekt Lewicy liberalizujący przepisy antyaborcyjne? – Każdy ma prawo do zgłaszania własnych projektów. Ja nie będę wypowiadał się na temat projektów, których nie widziałem. Warto pamiętać, że dzięki konsensusowi wypracowanemu w latach 90. były hamowane zarówno pomysły z jednej, czy z drugiej strony. To była wartość, której należało chronić. PiS podeptał ten konsensus. Wszedł z buciorami w życie Polaków i Polek. Niech teraz z Lewicą te dwie skrajności próbują się porozumieć – odpowiedział poseł KO Mirosław Suchoń.

A jak KO ocenia propozycję wicepremiera Gowina? – Konsensus trwał wiele lat w Polsce. Powodował, że poważna polityczna debata nie odbywała się w tym temacie. Ten konsensus został złamany przez PiS i Jarosława Gowina, który sekunduje PiS-owi i Kaczyńskiemu. Kiedy słyszę, jak Gowin wypowiada wyraz „kompromis”, to jest to oburzające i powinien się dwa razy zastanowić, zanim wypowie to słowo – stwierdził Suchoń.

– Ciąże letalne to takie ciąże, gdzie medycyna mówi jasno: to nie dziecko, nie będzie żyć po opuszczeniu łona matki. Chciałbym w tej sprawie usłyszeć głos konstytucjonalistów i etyków, którzy muszą to ocenić pod względem moralnym i zgodności z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z zeszłego czwartku – mówił poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

– Propozycję Porozumienia oczywiście ja szanuję. To jest jakiś pomysł na być może rozwiązanie problemu. Podejrzewam jednak, że nie tędy droga. Uważam, że propozycje powinny wyjść od ekspertów czy Ministerstwa Zdrowia, co zrobić w przypadkach, w których mamy do czynienia z bardzo ciężkim uszkodzeniem płodu czy dziecka – przekonywał poseł PiS Jan Mosiński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej