RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poparcie studenckiego samorządu dla protestów ws. aborcji? Na stronie pojawił się wpis

Protesty odbywają się pomimo obostrzeń wynikających z pandemii (fot. arch.PAP/Jacek Bednarczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Pomimo obostrzeń wynikających z epidemii grupy zwolenników aborcji działające na Uniwersytecie Jagiellońskim nawołują do aktywnego udziału w protestach. Dotyczy to nawet studentów medycyny. W agitowanie za protestami włączył się również Samorząd Studentów Wydziału Lekarskiego UJ, który zamieścił linki do stron pomagających przeprowadzać aborcję. Po pewnym czasie udostępnienie zostało jednak usunięte.

„Gdyby moja siostra uległa naciskom...”. Trwa akcja #BabiesLivesMatter

#BabiesLivesMatter (Życie dzieci ma znaczenie) – taki hasztag zdobywa coraz większą popularność na Twitterze. Pośród oznaczonych nim wpisów, w...

zobacz więcej

Akcja ma związek z orzeczeniem TK w sprawie aborcji eugenicznej. „Nie zgadzamy się z tą decyzją. Jest to zamach na prawa kobiet! Jako studentki i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego chcemy ukazać swój sprzeciw wobec tej decyzji” – czytamy.

„W związku z zaistniałą sytuacją zachęcamy wszystkie osoby związane z Uniwersytetem Jagiellońskim do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Strajku Kobiet. W ten dzień nie przychodzimy do pracy, czy na zajęcia. Chcemy pokazać, jak dużą i istotną częścią społeczeństwa są kobiety i że koniecznością jest respektowanie ich praw obywatelskich” – dodano.

Na stronie wydarzenia zamieszczono również wzór pisma do dyrekcji wydziałów w tej sprawie. Organizatorzy piszą, że akcja nie jest wyrazem oficjalnego stanowiska UJ, „a jedynie oddolną inicjatywą studentek i studentów”.

Wśród studentów medycyny rozsyłana jest wiadomość o treści: „Halkoooo jak ktoś chce dzisiaj iść na spacerek i tak przypadkiem nieoczekiwanie zablokować miasto to napiszcie proszę pw bo fajnie by było zebrać kilka osób. Jest tez opcja zwiedzania Krakowa autkiem ale to bardziej ryzykowne pod względem mandatu, mam wszystkie telegramy co kiedy i gdzie, mogłabym po kogoś podjechać, start 15:30, cm uj (Collegium Medicum UJ) większość idzie - medycyna”.

Z kolei Samorząd Studentów Wydziału Lekarskiego UJ udostępnił na swoim profilu wpis ze strony „TęczUJ”, która przedstawia się jako organizacja studencka zajmująca się tematyką LGBT. Jak czytamy, autorką posta jest członkini Wydziałowej Rady Samorządu Studentów, która jednocześnie zasiada w zarządzie „TęczUJ”.

Powstanie Straż Narodowa. Ma bronić kościołów

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiedział powstanie nowej organizacji o nazwie „Straż Narodowa”, której celem będzie...

zobacz więcej

„Chcemy podkreślić, że ograniczanie prawa do legalnej i bezpiecznej aborcji nie jest jedynie kwestią kobiet - dotyczy wszystkich osób posiadających macicę, a więc również trans mężczyzn przed histerektomią czy osób niebinarnych, którym przypisano przy narodzeniu płeć żeńską. Nie negujemy jednak faktu, że ograniczanie praw kobiet do decydowaniu o własnym ciele wynika z patriarchatu, negatywnych stereotypów i opresji tej grupy społecznej” – czytamy.

We wpisie zamieszczono linki do organizacji pomagających przeprowadzać aborcję oraz do zbiórki pieniędzy na tzw. Aborcyjny Dream Team. Udostępnienie zostało po pewnym czasie usunięte ze strony samorządu.

Sprawę opisano na Facebooku organizacji Towarzystwo Studentów Polskich.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Sprawa wywołała protesty środowisk lewicowych. Odbywają się one pomimo obostrzeń dotyczących zgromadzeń, wynikających z pandemii koronawirusa.

źródło:
Zobacz więcej