RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłanka Lewicy broni protestujących: To jest wojna, nie ma profanacji [WIDEO]

Nie cichną protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Czy w ramach walki o aborcję można usprawiedliwić przerywanie mszy i nabożeństw religijnych, profanacje, dewastacje kościołów i pomników? – Walkę z kobietami rozpoczął polski rząd, polska prawica. Polska prawica przygotowała piekło kobietom. W związku z tym w tej wojnie, bo to jest wojna, trzeba być przygotowanym na to, że strona atakowana odpowie. Nie nazywałabym tego profanacją. To jest po prostu odpowiedź – powiedziała portalowi tvp.info posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Skandaliczne ataki na kościoły. Dziennikarze TVN i Onetu oburzeni

Atakowali księży, niszczyli świątynie katolickie i bezcześcili pomniki Jana Pawła II. Zachowania demonstrantów w ten weekend przekroczyły kolejne...

zobacz więcej

– Ja już obserwuję bardzo duże wzmożenie nastrojów społecznych. Po stronie normalnej, czyli tej, która chce spokoju, porządku i respektowania polskiego prawa. Obawiam się, że jeżeli nie będzie zdecydowanej reakcji policji, to ludzie po prostu będą brali sprawy we własne ręce. Nie możemy pozwolić na dewastacje kościołów, akty wandalizmu. Będziemy się po prostu bronić – skomentowała działania protestujących posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Maria Siarkowska.

Dewastacje i wtargnięcia na msze święte skrytykował poseł Koalicji Obywatelskiej. – Takiego kroku ja na pewno nie wykonałbym. Sfera sacrum ma jakieś swoje prawa. Trzeba jednak powiedzieć wyraźnie: to Jarosław Kaczyński zaprosił młodych ludzi, żeby tak się zachowywali i wyłączną winę za to, co się dzisiaj dzieje, ponosi Kaczyński i jego PiS. Nikt nie ma wątpliwości, że tego wyroku trybunału nie wydała prezes Julia Przyłębska, tylko właśnie Jarosław Kaczyński – stwierdził poseł KO Mirosław Suchoń. Czy udział prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w manifestacji feministek był błędem? – Dzisiaj każdy porządny człowiek staje po stronie praw rodzin i kobiet do decydowania o sobie. Nikt nie może być zmuszany do heroizmu – odpowiedział poseł Suchoń.

W rządzącej partii nie brakuje głosów, że zwolennicy aborcji inspirują się działaniami amerykańskiej Antify, gdzie również dochodzi do dewastacji pomników. – Amerykańska, niemiecka Antifa to wrzód dla demokracji na całym świecie. Obserwując dzicz w tych miejscach świętych, kościołach i na ulicy, gdzie wulgaryzmy zastępują język dialogu, mogę stwierdzić, że identyczne działania obserwowaliśmy w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Europie Zachodniej. To bardzo niebezpieczne, bo tam też były ofiary ze strony atakujących przedstawicieli Antify – argumentował poseł PiS Jan Mosiński.

Agresywny tłum pod domem wicepremiera Kaczyńskiego. Skanduje: wyp***lać

W piątek wieczorem, podobnie jak w czwartek, na Żoliborzu w Warszawie w okolicy domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zebrał się agresywny tłum. ...

zobacz więcej

– Ja osobiście jestem zwolennikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Rozumiem, że Polacy mają w tej sprawie różne poglądy. Każdy ma prawo protestować, ale musi się to odbywać w jakiś granicach dyskursu publicznego. Używanie wulgarnych słów, atakowanie kościołów, przerywanie nabożeństw jest wykroczeniem poza granice cywilizowanego protestu. Druga kwestia to sprawa epidemiologiczna. Zastanawiam się, jak będzie za kilkanaście dni, kiedy z powodu tych protestów wzrośnie liczba zakażeń – zwrócił uwagę senator PSL Jan Filip Libicki.

– To nie jest odpowiedzialność kobiet, tylko odpowiedzialność rządzących i Trybunału Konstytucyjnego. Kobiety i mężczyźni sami decydują, czy wyjdą na ulice, czy nie. Skoro mimo tak ogromnego zagrożenia cały czas na tych ulicach jesteśmy, to znaczy, że przedkładamy nasze bezpieczeństwo, naszych matek, córek, sióstr nad to doraźne bezpieczeństwo związane z Covidem – tłumaczyła posłanka Maciejewska z Lewicy.

– To, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnią niedzielę, jest wyrazem jakiegoś barbarzyństwa, jakiegoś działania wbrew cywilizacji. Lewica ma usta pełne frazesów o tolerancji, godności, szacunku. Co zrobiła rękami niektórych parlamentarzystów, działaczy Lewicy? Przerywali wiernym msze święte, utrudniali sprawowanie liturgii kapłanom, dewastowali świątynie, atakowali wiernych. To wszystko było okraszone wulgarnym językiem niczym z rynsztoka – przekonywał poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

– Patrząc na te protesty, ich organizatorów, którzy trzymają mikrofon i mówią o dymie w kościołach. To przecież nawoływanie do spalenia kościołów, niszczenia mienia, pewnej rewolucji. To powinno być mocno karane. Tak nie powinno być. Musimy stanąć na straży tego, żeby nasza dyskusja polityczna była na pewnym poziomie – skomentował poseł PiS Robert Telus.

źródło:
Zobacz więcej