RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szpital chciał zaprzestać aborcji. Nowicka wzywa Trzaskowskiego do interwencji

Wanda Nowicka i inne posłanki Lewicy przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

„Pilnej interwencji” domaga się od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego posłanka Lewicy Wanda Nowicka. Mowa o sprawie Szpitala Bielańskiego, którego dyrekcja, w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, zaleciła wstrzymanie przeprowadzania aborcji eugenicznej. Znana z popierania aborcji posłanka skierowała do władz stolicy pismo i podjęła interwencję w samym szpitalu.

„Gdyby moja siostra uległa naciskom...”. Trwa akcja #BabiesLivesMatter

#BabiesLivesMatter (Życie dzieci ma znaczenie) – taki hasztag zdobywa coraz większą popularność na Twitterze. Pośród oznaczonych nim wpisów, w...

zobacz więcej

W weekend Radio Tok FM podało, że w związku z orzeczeniem TK dyrekcja Szpitala Bielańskiego w Warszawie zaleciła kierownikowi oddziału ginekologii i położnictwa wstrzymanie aborcji zaplanowanych z powodu ciężkich wad płodu. Na Twitterze pojawiło się zdjęcie dokumentu podpisanego przez zastępcę dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Bielańskim dr. Piotra Krysta. Czytamy w nim, że w jego ocenie „należy niezwłocznie przystąpić do respektowania ogłoszonego wyroku. Ze względu na możliwą kolizję wykonywanych zabiegów z prawem, który w każdej chwili może zacząć obowiązywać z mocą od początku dnia, powodując nieodwracalne skutki i narażenie szpitala na odpowiedzialność z tego tytułu”.

Szpital zaatakowała Wanda Nowicka, znana z aktywnego popierania aborcji. Jak stwierdziła na Twitterze, placówka już odmawia przeprowadzania aborcji. „Szpital podlega bezpośrednio prezydentowi Trzaskowskiemu, który dziś dostał ode mnie wezwanie do przeprowadzenia pilnej interwencji w tej sprawie” – czytamy w jej wpisie. Jak napisała posłanka w dokumencie, „dwa szpitale w Warszawie: Bielański i szpital im. Orłowskiego wykonują 3/4 wszystkich zabiegów terminacji ciąży w Polsce”.

„Pan Prezydent ma pełne uprawnienia do podjęcia w tej sprawie stosownych kroków, tak aby w szpitalach warszawskich było realizowane prawo” – napisała.

Sama Nowicka podjęła również interwencję poselską w tej sprawie w Szpitalu Bielańskim. Pojawiła się tam razem z mec. Anną Tarczyńską, byłą kandydatką Wiosny.

Do sprawy odniosła się rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. Jak stwierdziła, do czasu publikacji wyroku TK miejskie szpitale (w tym Bielański) „będą pomagać pacjentkom”, co można zrozumieć jako przeprowadzanie aborcji. Później Gałecka zamieściła na Twitterze pismo wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja, w którym „poleca szpitalom nadzorowanym przez m. st. Warszawa prowadzenie zaplanowanych zabiegów terminacji ciąży (...) do czasu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego”.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku TK rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oświadczyła, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, a program „Za życiem” zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Zapowiedziała, że zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która przedstawi nowelizację przepisów.

źródło:
Zobacz więcej