RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policja ostrzega. Z powodu protestów utrudnienia w całej Polsce

Policjanci będą robić wszystko, aby w miarę możliwości upłynnić ruch (fot. Shutterstock/Grand Warszawski)

Od godziny 16 w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym w związku z organizowanymi protestami – poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Atak na dziennikarzy TVP. Relacjonowali proaborcyjne protesty

W Poznaniu odbyła się manifestacja przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji eugenicznej. Protestujący zaatakowali dziennikarzy...

zobacz więcej

Policja poinformowała o możliwych utrudnieniach w ruchu drogowym w całym kraju w związku z planowanymi na poniedziałek po południu protestami dotyczącymi czwartkowego orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

– Od godziny 16 w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym w związku z organizowanymi protestami. Zgodnie z zapowiedziami, organizatorzy protestów będą dążyć do zablokowania ruchu poprzez blokowanie dróg i ulic samochodami, rowerami i pieszo – przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Dodał, że policjanci będą robić wszystko, co możliwe, aby w miarę możliwości upłynnić ruch i zorganizować objazdy. – Postaramy się, aby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe dla kierowców. Prosimy o stosowanie się do wydawanych przez policjantów poleceń, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek. Osoby łamiące prawo muszą liczyć się z konsekwencjami swoich działań – podał Ciarka.

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który tego dnia orzekł, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Manifestujący protestowali m.in. przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie, Trybunałem Konstytucyjnym oraz na ulicach wielu miast w Polsce; w niedzielę odbyły się protesty także przed kościołami.

źródło:

Zobacz więcej