RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rabiej nakazuje aborcję stołecznym szpitalom do czasu publikacji orzeczenia TK

Reakcje na orzeczenie TK (fot. arch.PAP/Szymon Pulcyn)

Do czasu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego miejskie szpitale, w tym szpital Bielański, będą pomagać pacjentkom. Kobiety mogą skorzystać z porady lekarzy bez klauzuli sumienia – poinformowała na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Powstanie Straż Narodowa. Ma bronić kościołów

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiedział powstanie nowej organizacji o nazwie „Straż Narodowa”, której celem będzie...

zobacz więcej

W weekend Radio Tok FM podało, że w związku z orzeczeniem TK dyrekcja Szpitala Bielańskiego w Warszawie zaleciła kierownikowi oddziału ginekologii i położnictwa wstrzymanie aborcji zaplanowanych z powodu ciężkich wad plodu.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Straci on moc wraz z publikacją orzeczenia TK. Do tego czasu warszawskie placówki mają wykonywać zaplanowane wcześniej zabiegi. Pismo z takim zaleceniem podpisał wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. „Polecam szpitalom nadzorowanym przez m.st. Warszawa prowadzenie zaplanowanych zabiegów terminacji ciąży w przypadkach określonych powyżej do czasu publikacji wyroku TK” – napisał Rabiej

Po ogłoszeniu wyroku TK rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oświadczyła, że żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, a program „Za życiem” zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Zapowiedziała, że zostanie powołana komisja nadzwyczajna, która przedstawi nowelizację przepisów.

źródło:
Zobacz więcej