RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Chazan: Decyzja TK umożliwi postęp w diagnostyce prenatalnej

Lekarze podkreślają konieczność zwiększenia opieki medycznej nad matkami i ich dziećmi obarczonymi wadami genetycznymi i chorobami (fot. Shutterstock/AnnaVel)

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich ocenia, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego wzmocni diagnostykę prenatalną i leczenie dzieci. Lekarze wydali specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym zaznaczają, że „zmiany systemu prawa zaproponowane przez Trybunał Konstytucyjny spowodują, że diagnostyka prenatalna będzie wykonywana wyłącznie w celu ratowania życia i poprawy stanu zdrowia nienarodzonych dzieci, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do diagnostyki chorób u osób, które już się urodziły”.

Cztery główne kłamstwa opozycji po wyroku TK. Weryfikujemy i podajemy fakty

Po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. tzw. aborcji eugenicznej, pojawiły się kłamstwa i manipulacje dotyczące jego treści i...

zobacz więcej

Wiceprezes mazowieckiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich profesor Bogdan Chazan podkreślił, że ta decyzja umożliwi postęp w diagnostyce prenatalnej. – Będą podejmowane czynności diagnostyczne, a tam gdzie to możliwe, działania terapeutyczne jeszcze w czasie ciąży – mówił ginekolog położnik. Dotąd, jak powiedział, dzieci z wadami rozwojowymi były poddawane aborcji i nikt nie przejmował się ich leczeniem.

W liście lekarze zwracają uwagę na propagowanie informacji o przyczynach wad i chorób dziecka w okresie prenatalnym. Jak stwierdził profesor Chazan, są nimi na przykład środki antykoncepcyjne przyjmowane w czasie ciąży. – Składnik środka antykoncepcyjnego – estrogen – jest czynnikiem tak zwanym teratogennym, wywołującym wady – podkreślił lekarz. W jego ocenie także procedura in vitro zwiększa odsetek dzieci z wadami rozwojowymi w odniesieniu do dzieci poczętych w sposób naturalny.

Lekarze podkreślają konieczność zwiększenia opieki medycznej nad matkami i ich dziećmi obarczonymi wadami genetycznymi i chorobami.

Profesor Bogdan Chazan wyraził ubolewanie z powodu agresywnych zachowań zwolenników aborcji, a także licznych profanacji polskich kościołów. Jak zaznaczył, w ostatnim czasie sam również otrzymał telefoniczne groźby za propagowanie wartości ludzkiego życia.

Jak wyjawił w rozmowie z portalem wpolityce.pl ginekolog-położnik, w pewnym momencie miał problemy z zatrudnieniem. „Dowiedziałem się, że są duże braki w Warszawie jeśli chodzi o poradnie dla kobiet i chciałem się zatrudnić w jednej z poradni w niepełnym wymiarze godzin. Już miałem zapisane pacjentki, przeszedłem szkolenie BHP i inne potrzebne formalności, ale zastępca Rafała Trzaskowskiego zajmujący się sprawami służby zdrowia Paweł Rabiej zrobił straszną awanturę dyrektorowi ZOZ-u, który chciał mnie zatrudnić” – opowiadał.

Profesor wspominał, że zastępca prezydenta Warszawy „powiedział, że on chce, aby w warszawskich poradniach pracowali lekarze, którzy nie będą upominali się o swoje sumienie, a takich lekarzy, którzy pamiętają o swoim sumieniu on nie potrzebuje w poradniach dla kobiet”.

Profesor, zapytany o medyczny punkt widzenia ws. aborcji, wskazał, że w Polsce „większość zabijanych zgodnie z prawem dzieci to są dzieci chore albo uważane za chore, na których egzekucja jest wykonywana w okolicach 21-23 tygodnia, na granicy zdolności do przeżycia poza organizmem matki” – powiedział prof. Bogdan Chazan.

Lekarz odniósł się też do kwestii odczuwania bólu przez dziecko. „Matka otrzymuje środki, które wywołują poród, ale o ile dziecko donoszone dobrze znosi poród i niedogodności z tym związane, ucisk, ból, i rodzi się w dobrym stanie, to dziecko niedonoszone znosi skurcze macicy bardzo źle. Tak źle, że większość z tych dzieci rodzi się martwych – dusi się w drogach rodnych matki, w samotności, w cierpieniu, w bólu. Cierpi po prostu, o czym zwolennicy aborcji udają, że nie wiedzą albo rzeczywiście nie wiedzą” – wyjaśniał.

Dodał też: „Natomiast jeżeli takiemu dziecku pozwolimy się urodzić w terminie lub przed terminem, to wówczas jest otoczone opieką personelu, otrzymuje niezbędne leki. Umiera słysząc głos matki i czując dotyk matki. Taka śmierć łączy się z dużo mniejszym cierpieniem dziecka niż śmierć przez uduszenie w czasie aborcji eugenicznej”.

źródło:
Zobacz więcej