RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stołeczne MPWiK opóźnia ujawnienie ekspertyzy dotyczącej awarii Czajki

Miejsce zrzutu ścieków do Wisły (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Pomimo upływu kilku tygodni od otrzymania prośby, stołeczne MPWiK nie przesłało nam ekspertyzy dotyczącej przyczyn awarii oczyszczalni „Czajka”. O udostępnienie dokumentu wystąpiliśmy w trybie informacji publicznej, korzystając ze służbowego maila. Inspektor Działu Współpracy Organizacyjnej Sylwia Król w odpowiedzi przysłała wniosek z prosbą o uzupełnienie formalności.

Znów problemy z „Czajką”. Śmieci w instalacji, ścieki leją się do Wisły

Znów leją się nieoczyszczone ścieki wprost do Wisły – poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel. Natomiast rzecznik MPWiK Marek Smółka...

zobacz więcej

Pod koniec lipca pojawiła się informacja o ekspertyzie w sprawie przyczyny awarii w oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie, do której doszło 28 sierpnia 2019 roku. Ekspertyzę dla warszawskiego MPWiK wykonała Politechnika Warszawska.

Za przyczynę awarii w oczyszczalni Czajka w Warszawie uznaje się ukrytą wadę rurociągu. Ekspertyza trafiła do NiK-u i ubezpieczyciela. Koszt naprawy kolektora przekroczył ponad 45 milionów złotych.

Próbowaliśmy dotrzeć do dokumentu. 10 września 2020 roku, w trybie informacji publicznej, poprosiliśmy warszawskie MPWiK o „udostępnienie ekspertyzy przyczyn awarii oczyszczalni »Czajka«, która miała miejsce w 2019 roku”. W odpowiedzi 26 października otrzymaliśmy wezwanie do uzupełnienia wniosku o podpis i podanie adresu korespondencyjnego.

Odpowiedź na wniosek o udostępnienie informacji publicznej

W wyniku awarii tysiące litrów ścieków spłynęło bezpośrednio do Wisły, płynąc w stronę morza. Druga awaria oczyszczalni miała miejsce 29 sierpnia 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej