RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki: Mamy ponad 3 tys. respiratorów czekających na podłączenie

Morawiecki zapewnił, że Polska będzie dysponować „bardzo dużą rezerwą” respiratorów (fot. Shutterstock/Terelyuk)

Mamy dziś ponad 3 tys. respiratorów czekających na podłączenie; liczymy, że nie wszystkie będą potrzebne – podkreśla premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”. Fragmenty wywiadu opublikował serwis niezalezna.pl.

Premier: Wierzę, że przejdziemy pandemię zwycięsko, ale musimy się zmobilizować

Wierzę, że przejdziemy pandemię zwycięsko, ale musimy się zmobilizować i przestrzegać obostrzeń – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście...

zobacz więcej

Morawiecki przekonuje, że wiosną Ministerstwo Zdrowia zaangażowało się w zorganizowanie dostaw maseczek i respiratorów.

„Kierownictwo resortu zdrowia stawało na głowie, by kupić respiratory, by nie trzeba było – jak w innych krajach UE – zamiast podłączać pod nie pacjentów, wstrzykiwać im morfinę, by mieli łagodniejszą śmierć. Dzięki wielkiej determinacji ówczesnego kierownictwa mamy dziś ponad 3 tys. respiratorów czekających na podłączenie. Liczymy, że nie wszystkie będą potrzebne, ale jeśli będzie inaczej, to natychmiast użyjemy ich do ratowania życia pacjentów” – powiedział tygodnikowi „Gazeta Polska” szef rządu.

Morawiecki zapewnił też, że Polska będzie dysponować „bardzo dużą rezerwą” respiratorów.

„Jeśli liczba pacjentów hospitalizowanych osiągnie poziom 40 tys. – właśnie przed takimi wartościami chcemy się obronić poprzez obostrzenia – wówczas możemy założyć, iż zapotrzebowanie na te urządzenia osiągnie poziom 4 tys.” – dodał premier.

źródło:

Zobacz więcej