RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nawoływanie do oderwania Gdańska od Polski”. Płażyński alarmuje

Kacper Płażyński zaniepokojony wpisem ws. Gdańska (fot. PAP/Adam Warżawa)

Przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku Roland Hau zapytał internautów, czy w obliczu sytuacji w Polsce cały czas chcą zwierzchności Warszawy „nad naszym wspólnym Gdańskiem?” – Przekazałem tę informację do koordynatora służb specjalnych. Myślę, że pan minister najlepiej zdecyduje, jakie kroki w tej sprawie należy podjąć – mówi portalowi tvp.info Kacper Płażyński, poseł PiS z Pomorza.

Porozumienie chce konsensusu ws. aborcji: Z tego co słyszę, PiS jest „za”

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdza, że dzięki decyzji TK w sprawie aborcji uda się ochronić życie wielu dzieci m.in. z zespołem Downa. W...

zobacz więcej

„To pytanie pobędzie tylko 24 godziny na moim profilu” – zaczął swój internetowy wpis Roland Hau. „Patrząc na to, co się właśnie teraz na naszym przykładzie dzieje, mam pytanie: Czy naprawdę, w swoim bezkrytycznym patriotyzmie, cały czas chcecie zwierzchności Warszawy, a dokładnie jej żoliborskiej dzielnicy, nad naszym wspólnym Gdańskiem?” – zapytał.

– Trudno odebrać to inaczej, niż wykorzystywanie napięć społecznych i nawoływanie do oderwania Gdańska od Polski – komentuje poseł PiS Kacper Płażyński.

„Złowrogie echo antypolskiej polityki”

Na Twitterze polityk PiS podkreślił, że zawiadomił służby czuwające nad bezpieczeństwem i integralnością państwa polskiego, wierząc, że szybko podejmą odpowiednie działania. W rozmowie z portalem tvp.info Płażyński dodaje, że o sprawie poinformował biuro ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

– Sprawą niezwykle bulwersującą dla mnie jest to, że pan Roland Hau, o czym nie wiedziałem, od wielu lat swoich poglądów nie ukrywał. Już w 2002 roku publicznie w liście do jednej z trójmiejskich reakcji mówił o tym, że Gdańsk nie jest polskim miastem i władzami Gdańska jest rząd na uchodźstwie – mówi nam Płażyński.

Kasacja w sprawie Hansa G. Mówił, że zabiłby wszystkich Polaków

Prokuratura skierowała do Sądu Najwyższego kasację od lipcowego wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku w prawie przeciwko Hansowi G. Sąd uznał go za...

zobacz więcej

Poseł podkreśla, że przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku nawoływał, aby miasto to „odzyskało suwerenność”. – Głęboko liczę, że taki pan jest przez nasze służby wnikliwie monitorowany. Z drugiej strony dziwię się, że ktoś z takimi poglądami jest przyjmowany z honorami w przeróżnych instytucjach, między innymi u prezydenta miasta Gdańska. To mi się nie mieści w głowie – stwierdza Płażyński.

Polityk PiS chce, by mocne stanowiska w tej sprawie wyrazili teraz m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz ambasador RFN w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. – To, do czego nawołuje Hau, to złowrogie echo antypolskiej polityki i uprzedzeń Niemców, z których podobno naród ten już na zawsze zrezygnował – mówi.

Hau: Jestem Niemcem, ale nie dyskwalifikuje mnie to, jako obywatela Polski”

Z kolei Roland Hau odniósł się już do sprawy wdając się w dyskusję z internautami. „Gdańsk do wojen napoleońskich był miastem kosmopolitycznym, ale wiernym polskiej koronie” – napisał do niego jeden z internautów. Jak dodał: „Skolonizowaliście miasto po upadku, również przez was dokonanym! To, że nie zgadzamy się z obecną władzą, nie znaczy, że oddamy Gdańsk ponownie w niemieckie ręce”.

Płażyński o zdrowiu Giertycha: „Oby mógł odpowiadać, jak każdy inny przed sądem”

Prokuratura nie złożyła wniosku o tymczasowy areszt Romana Giertycha. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że jest to efekt stanu zdrowia adwokata. –...

zobacz więcej

„Proszę czytać że zrozumieniem” – zaapelował w odpowiedzi Hau. Zapewnił, że nie nawołuje do regermanizacji Gdańska. „Proszę też spojrzeć na potencjał i charakter tego miasta, oraz na wydarzenia obecne, wypływające z decyzji prezesa” – napisał. Podkreślił, że z „Gdańskiem jest międzynarodowo-prawny bałagan”. „Pytanie zaś pozostaje pytaniem” – napisał.

Inny z wpisów internautów, na który zareagował Hau, brzmiał z kolei: „Pachnie kolejnym Hansem G. Mówisz o wartościach i wolnościach, jako lider mniejszości z nich korzystasz, a twoje »ukochane« państwo łamie je i odmawia praw mniejszości Polakom w Niemczech, których jest tam więcej niż was tu w Polsce”.

Co na to przewodniczący Związku Mniejszości Niemieckiej w Gdańsku? Na początek zapytał, co Gdańsk ma wspólnego z państwem niemieckim – oprócz epizodu historycznego. „Jestem Niemcem, ale nie dyskwalifikuje mnie to, jako obywatela Polski. Chyba, że odmawia mi pan polskości obywatelskiej?” – zapytał.

źródło:
Zobacz więcej