RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Wierzę, że przejdziemy pandemię zwycięsko, ale musimy się zmobilizować

Premier Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)

Wierzę, że przejdziemy pandemię zwycięsko, ale musimy się zmobilizować i przestrzegać obostrzeń – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników 2. Kongresu „Zdrowie Polaków”, trwającego w Warszawie.

Ministerstwo Zdrowia: Ponad 10 tys. zakażeń. Najwięcej ponownie na Mazowszu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 10 241 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Ostatniej doby zmarło 45 pacjentów...

zobacz więcej

„Zdrowie jest naszą wspólną troską" – podkreślił premier w liście odczytanym podczas inauguracji Kongresu.

„Potrzebna jest nam solidarna współpraca wszystkich pokoleń i specjalistów różnych dziedzin, aby kształtować postawy prozdrowotne, promować odpowiedzialność za siebie i współobywateli” – dodał.

Premier nawiązał też do pandemii koronawirusa. „Stoimy w obliczu pandemii. Wierzę, że przejdziemy ją zwycięsko, ale musimy się zmobilizować i przestrzegać obostrzeń” – podkreślił.

Zapewnił, że rząd nieustanie monitoruje zagrożenia i codziennie stara się dostosować strategię walki z wirusem SARS-CoV-2, tak aby „jak najskuteczniej odpowiadała na potrzeby obecnej sytuacji i chroniła Polaków”.

Jak podkreślił rządowa strategia ma trzy główne cele: „bezpieczeństwo i wsparcie seniorów”, odpowiedni dostęp do leczenia dla pacjentów z COVID-19 oraz podejmowanie działań, tak aby miały one jak najmniejszy wpływ na gospodarkę i życie codzienne Polaków.

Morawiecki zapewnił, że rząd w obliczu pandemii nie zapomina o pozostałych dziedzinach opieki medycznej. „Chcemy jak najwcześniej wykrywać choroby i zapobiegać ich rozwojowi” – zdeklarował.

Dodał, że powołany przez rząd PiS Fundusz Medyczny, który ma stanowić „okno do realizacji wielu procedur w obszarze schorzeń onkologicznych i rzadkich"”.

Ma on też służyć budowaniu kompetencji polskich lekarzy i umożliwić im pracę na najnowocześniejszym sprzęcie z zastosowaniem najnowszych procedur – zaznaczył.

źródło:

Zobacz więcej