RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prof. Pawłowicz wyjaśnia orzeczenie TK. „Nie dajmy ulicy manipulować”

Sędzia zwraca uwagę na ustne motywy wyroku (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego – napisała na Twitterze sędzia TK prof. Krystyna Pawłowicz. Jak podkreśliła, wyrok Trybunału wejdzie w życie dopiero po jego publikacji.

Cztery główne kłamstwa opozycji po wyroku TK. Weryfikujemy i podajemy fakty

Po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku ws. tzw. aborcji eugenicznej, pojawiły się kłamstwa i manipulacje dotyczące jego treści i...

zobacz więcej

„Uwaga! Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku TK. Fakty są takie: Wyrok: – NIE dotyczył zakazu aborcji w wypadku GWAŁTU; – NIE dot. zakazu aborcji w razie ZAGROŻENIA ŻYCIA MATKI; – NIE zakazuje BADAŃ PRENATALNYCH; – Wejdzie w życie dopiero PO jego publikacji” – napisała na Twitterze prof. Krystyna Pawłowicz.

Sędzia dodała, że nagranie pełnego tekstu uzasadnienia wyroku TK krąży na Youtube a w nim w końcowej części uzasadnienia też wyjaśnienie skutków prawnych i legislacyjnych orzeczenia.

„Uzupełnię, że wyrok NIE dot. aborcji w wypadku nie tylko zagrożenia ŻYCIA matki, ale TEŻ jej ZDROWIA. Nie dajmy sobą manipulować” – napisała na Twitterze.

Ustne motywy wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej:


Od czwartkowej nocy w całej Polsce trwają protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę w całej Polsce odbywały się protesty przed kościołami oraz w kościołach w różnych miastach.

źródło:
Zobacz więcej