RAPORT

Pogarda

Skandaliczne ataki na kościoły. Dziennikarze TVN i Onetu oburzeni

Przedstawiciele Strajku Kobiet w poznańskiej katedrze (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Przedstawiciele Strajku Kobiet w poznańskiej katedrze (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Atakowali księży, niszczyli świątynie katolickie i bezcześcili pomniki Jana Pawła II. Zachowania demonstrantów w ten weekend przekroczyły kolejne granice. „Ataków na bramy i mury kościołów nie da się ani uzasadnić ani obronić” – komentuje w sieci Arleta Zalewska z TVN. „Co dalej zrobi Strajk Kobiet? Zacznie podpalać?” – dopytuje Andrzej Gajcy z Onetu.

Porozumienie chce konsensusu ws. aborcji: Z tego co słyszę, PiS jest „za”

Kamil Bortniczuk z Porozumienia stwierdza, że dzięki decyzji TK w sprawie aborcji uda się ochronić życie wielu dzieci m.in. z zespołem Downa. W...

zobacz więcej

Po ostatnim wyroku TK zwolennicy aborcji wyszli na ulice. W policję rzucano kamieniami i petardami, a biura poselskie działaczy PiS pomalowano sprayami oraz farbami. Nic nie wywołało jednak aż tak dużego oburzenia, jak wbieganie do kościołów i przerywanie mszy świętych.

Na dziesiątkach świątyń pojawiły się wulgarne hasła: „Je*** PiS”, „Wypier***”, „Aborcja jest okej”. Organizatorzy akcji ze Strajku Kobiet w mediach społecznościowych apelowali, by za cel protestów w ten weekend brać właśnie kościoły. Te zachowania wywołały powszechne oburzenie.

„Żadna okoliczność nie usprawiedliwia demonstracji w kościołach. Usprawiedliwiając takie barbarzyństwo, stosuje się logikę szantażu” – napisał na Twitterze Piotr Semka z „Do Rzeczy”.

„Niszczenia świątyń nie da się usprawiedliwić” – napisał Marek Kacprzak z wp.pl. „Akty wandalizmu, próby zakłóceń nabożeństw i wykrzykiwanie podczas liturgii wulgaryzmów, daje możliwość pokazywania protestujących, nie jako tych, którzy walczą o prawa kobiet, ale jako zadymiarzy, którym zależy jedynie na walce z Kościołem jako takim” – dodał.

Atak na dziennikarzy TVP. Relacjonowali proaborcyjne protesty

W Poznaniu odbyła się manifestacja przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji eugenicznej. Protestujący zaatakowali dziennikarzy...

zobacz więcej

„Ataków na kościoły, czy przerywania mszy nie da się niczym uzasadnić. Co dalej zrobi Strajk Kobiet? Zacznie podpalać? A może w imię wolności pójdzie jeszcze dalej. Gdzie są granice ludzkiej nienawiści? Decyzję podjęło TK, a nie Kościół, którego zdanie ws. aborcji jest niezmienne” – napisał z kolei Andrzej Gajcy z Onetu.

„Dzicz” – oceniła krótko Edyta Hołdyńska z portalu wpolityce.pl.

„Dzieci, które osaczyły księdza w Szczecinku, miały może po 15-16 lat. Nie więcej. I domagały się prawa do aborcji. To byłoby nawet zabawne, gdyby nie było tak smutne” – dodał publicysta Wojciech Wybranowski.

„Ataków na bramy i mury kościołów nie da się ani uzasadnić ani obronić” – napisała na Twitterze Arleta Zalewska z TVN. „Próby wtargnięcia do kościołów czy przerywania mszy tym bardziej. Plus poza wszystkim, stanowisko Kościoła katolickiego ws. aborcji jest niezmienne. Decyzje podjęło TK, na wniosek posłów” – zaznaczyła.

Pomnik św. Jana Pawła II w Poznaniu sprofanowany

Pod katedrę i przed siedzibę PiS przeszli w niedzielę wieczorem w Poznaniu uczestnicy manifestacji przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego...

zobacz więcej

„Media, politycy opozycji, »autorytety« robiły gwiazdę i ofiarę z »Margota«, który napadł na chłopaka, atakował kościoły i symbole narodowe. Usprawiedliwiały przemoc. I teraz trudno się dziwić, że inni też chcą być takimi »bohaterami 3RP« i atakują spokojnie modlących się ludzi” – skomentował europoseł Patryk Jaki.

„Wulgaryzmy, profanacja kościołów i pomników to nie jest droga do rozmowy” – stwierdziła z kolei Jadwiga Emilewicz z Porozumienia.

Posłanka zamieściła przy tym zdjęcie sprofanowanego pomnika Jana Pawła II, który znajduje się przed archikatedrą w Poznaniu. Po akcji zwolenników aborcji monument jest nie tylko pomazany farbą.

Protestujący na Krakowskim Przedmieściu do opozycjonisty z PRL: Zamknij mordę, wypier***ać [WIDEO]

Protesty zwolenników liberalizacji prawa aborcyjnego przeniosły się w niedzielę przed i do kościołów. W Warszawie lewicowe środowiska manifestowały...

zobacz więcej

Wkraczanie do kościołów popierali z kolei politycy opozycji.

Gdy w Poznaniu demonstranci zdecydowali się zaatakować symbole religijne, Grupa Stonewall napisała w sieci: „Tłum ruszył pod Katedrę”. „Duma!” – skomentował Adam Szłapka z Koalicji Obywatelskiej i udostępnił tę informację.

Róża Thun z PO udostępniła z kolei nieprawdziwą grafikę, która miała pochodzić rzekomo z TVP i informowała: „PiS w szoku nie mają dokąd wypierd***”.

Z kolei Anna Maria Żukowska z Lewicy skrytykowała internautów, którzy mobilizowali się w obronie kościołów. „Jak chcecie sobie naprawdę powalczyć, to zapraszam do szpitali covidowych pomóc salowym i pielęgniarkom, a nie się w bojówki bawcie” – napisała. Udostępniła z kolei post o treści: „To był ch***, a nie kompromis. Kompromis może być tylko jeden: kto nie chce aborcji, niech jej nie robi. Cała reszta kobiet musi mieć taką możliwość bez względu na powód”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej