RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obciął nauczycielowi głowę. Abdullah Anzorow kilka lat mieszkał w Polsce

Mężczyzna zamordował nauczyciela, który pokazał karykatury Mahometa (fot. Kiran Ridley/Getty Images)

18-letni Abdullah Anzorow, który kilka dni temu pod Paryżem obciął głowę nauczycielowi historii, przez kilka lat przebywał wraz z rodziną w Polsce – wynika z ustaleń portalu tvp.info. Jego ojcu polskie służby odmówiły azylu.

Przemówienie Macrona, projekcja karykatur na budynkach – hołd dla Samuela Paty'ego

Prezydent Francji Emmanuel Macron oddał narodowy hołd nauczycielowi Samuelowi Paty’emu zamordowanemu w piątek w podparyskim Conflans...

zobacz więcej

16 października Abdullah Anzorow – Czeczen z rosyjskim obywatelstwem – brutalnie zamordował Samuela Paty'ego, nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine.

Zamachowiec zabity


Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkolnego budynku. W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony, a prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

Wcześniej w październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa, co rozgniewało wielu muzułmańskich rodziców. Muzułmanie uważają, że jakiekolwiek przedstawienie Mahometa jest bluźnierstwem.

Morderstwo Samuela Paty'ego. Siedem osób stanie przed sądem

Siedem osób, w tym dwoje nieletnich, stanie w środę przed francuskim sądem w związku z piątkowym zabójstwem nauczyciela historii Samuela Paty'ego -...

zobacz więcej

Polski epizod


Kilka dni temu francuskie media donosiły o polskim wątku w życiu 18-letniego zamachowcy. Portal tvp.info nieoficjalnie ustalił, że Anzorow rzeczywiście przebywał w Polsce wraz z najbliższą rodziną.

Czeczeńska rodzina znalazła schronienie w Polsce w grudniu 2005 roku. Wówczas Abdullah miał trzy lata. Rodzina Anzorowów przebywała na terenie kraju do końca 2008 roku.

Jak wynika z naszych informacji, w Polsce azylu nie otrzymał ojciec rodziny Abuezid A., który w grudniu 2005 r. złożył wniosek o ochronę międzynarodową.

Abuezid A. w 2006 r. został członkiem Rady Religijnej powołanej w Ośrodku dla Cudzoziemców w Niemcach (miejscowość w Polsce). Celem działania Rady była kontrola przestrzegania zasad koranicznych przez pensjonariuszy.

źródło:
Zobacz więcej