RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Toruń: Znicze demonstrantów trafiły „we właściwsze miejsce”

Manifestujący wznosili wulgarne hasła (fot. Twitter/Radio Maryja)
Manifestujący wznosili wulgarne hasła (fot. Twitter/Radio Maryja)

Niedzielny protest związany z czwartkowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów o dopuszczalności aborcji dotarł także przed siedzibę Radia Maryja. Demonstranci zostawili przed bramą rozgłośni m.in. wieszaki i znicze. Pracownicy Radia we wpisie na mediach społecznościowych poinformowali, że znicze zostały przestawione we właściwsze miejsce.

Fake news o kobiecie „zepchniętej” ze schodów kościoła. Jest nagranie [WIDEO]

„Narodowcy chroniący kościół w Warszawie zepchnęli tę kobietę ze schodów. Policja biernie się przyglądała i nie zareagowała” – brzmi jeden z...

zobacz więcej

Niedziela była kolejnym dniem protestów w Toruniu związanych z czwartkowym orzeczeniem TK. Na początku protest w Toruniu — podobnie jak w poprzednich dniach — ogniskował się głównie w centrum miasta.

Demonstrujący zebrali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, skąd udali się pod kurię. Dodatkowo manifestacja przybrała — tak jak ma to miejsce od czwartku — formę „spaceru” głównymi ulicami. W niedzielę spacer był jednak dłuższy, gdyż manifestanci dotarli także przed siedzibę rozgłośni prowadzonej przez ojców redemptorystów.

Hasła wznoszone przez manifestantów w niedzielę dzieliły się na cenzuralne i zdecydowanie niecenzuralne. Tłum, w dużej większości młodych ludzi, skandował m.in.: „nie składamy parasolek”, „j***ć PiS”, „precz z Kaczorem”, „w***ć”, „mamy dość”, „solidarność naszą bronią”, „moje ciało, moja decyzja”. Podobne hasła wypisane były także na transparentach.

Przed siedzibą radia dodatkowo okrzyki kierowane były m.in. do ojca Tadeusza Rydzyka — założyciela Radia Maryja i Telewizji Trwam. Skandowano m.in. „J***ć Rydzyka”, „Trzeba była nas nie w***ć”, „nie będziemy się użalać, jedno słowo — w***j”.

Wielokrotnie słowo „w***j” kierowano również wprost do redemptorysty. „Pozdrawiano” go także pokazując środkowe palce. Demonstranci przed siedzibą radia zostawili wieszaki – symbole aborcji – i znicze.

Jak poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych pracownicy Radia Maria, znicze zostały wykorzystane. „Jakieś panie przyniosły pod Radio Maryja znicze... postawiliśmy je we właściwym miejscu” – czytamy w poście zamieszczonym na Twitterze. Do wpisu załączone są zdjęcia kapliczki.

„Matko dzieci nienarodzonych, przygarnij matki pragnące dać życie, dające życie i te, które życie zabiły” – przeczytać można na cokole.
br> Asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP Toruń przekazał, że w trakcie protestu było spokojnie i obyło się bez incydentów, które wymuszałyby interwencję policji. Nie chciał podawać szacunków służb odnośnie do liczby uczestników „spaceru”. Z informacji przekazywanych przez organizatorów i uczestników wynika, że było to kilka tysięcy osób.

źródło:
Zobacz więcej