RAPORT

Pogarda

„Prawo do aborcji powinno być włączone do praw UE”

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune  (fot. Cyril Marcilhacy/Bloomberg via Getty Images)
Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune (fot. Cyril Marcilhacy/Bloomberg via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune w wywiadzie dla francuskiego Radia J odniósł się do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Zdaniem francuskiego ministra, prawo do aborcji powinno być dodane do europejskiego prawodawstwa. Na wypowiedź ministra zwrócił uwagę europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

„Będziemy dążyć do powiązania planu naprawczego UE z praworządnością”

Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności – powiedział w rozmowie z...

zobacz więcej

– To jest bardzo poważne. Poważne naruszenie praw kobiet, naszych wartości – stwierdził Beaune, komentując wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

– Ostatecznie musimy mieć podstawę praw, bez szacunku dla których nie moglibyśmy być w UE. Prawo do aborcji powinno ostatecznie zostać włączone do tych praw – stwierdził Clement Beaune.

„Nie możemy powiedzieć francuskim, polskim, węgierskim i europejskim obywatelom, że możemy mieć solidarność finansową w Europie i nie dbać o to, jak przestrzegane są podstawowe zasady demokracji, wolności mediów i równych praw” – stwierdził w rozmowie z „Financial Times”.

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich nie pierwszy raz pochyla się nad polskimi sprawami. W sierpniu polityk prezydenckiego ugrupowania „La République en marche” twierdził, że Francja będzie dążyć do tego, by dostęp do unijnego planu naprawy gospodarczej powiązany był z kwestią praworządności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej