RAPORT

Pogarda

Pomnik św. Jana Pawła II w Poznaniu sprofanowany

Pomnik św. Jana Pawła II znajduje sie kilkadziesiąt metrów od wejścia do Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu (fot. Gdański Komisarz @GKomisarz / Twitter)
Pomnik św. Jana Pawła II znajduje sie kilkadziesiąt metrów od wejścia do Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu (fot. Gdański Komisarz @GKomisarz / Twitter)

Najnowsze

Popularne

Pod katedrę i przed siedzibę PiS przeszli w niedzielę wieczorem w Poznaniu uczestnicy manifestacji przeciwników wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów aborcyjnych. W wydarzeniach uczestniczyło, według policji, ok. 7 tys. osób. Uczestnicy podawali, że jest ich ok. 20 tys. W trakcie demonstracji profanowany został pomnik św. Jana Pawła II, czemu krótki komentarz w mediach społecznościowych poświęciła była wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Protest przeciw wyrokowi TK. Wulgarne hasła i „szturm” na siedzibę fundacji „Ordo Iuris” [WIDEO]

Kilkutysięczny tłum protestujących przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji eugenicznej przeszedł w niedzielę późnym wieczorem centralnymi ulicami...

zobacz więcej

Wcześniej manifestacja odbyła się na pl. Wolności. W jej trakcie podano informację, że uczestnicy przejdą pod katedrę i siedzibę metropolity poznańskiego z „tezami obywatelskiej reformacji laickiej”.

Uczestnicy deklarowali też, że wejdą na wieczorną mszę w katedrze. Tłum przeszedł ulicami Poznania, skandując wulgarne hasła. Mszy w katedrze nie było, wejść do świątyni pilnowała policja na koniach. W pewnym momencie, według relacji uczestników zgromadzenia, funkcjonariusze rozpylili gaz łzawiący.

Najprawdopodobniej w trakcie lub po tych zajściach ktoś zdewastował pomnik św. Jana Pawła II, który stoi w pobliżu katedry. Policja nie ma na razie oficjalnej informacji o tym fakcie, nie potwierdza też na razie okoliczności, w których przy katedrze doszło do użycia gazu łzawiącego.

Po kilkudziesięciu minutach skandowania przy katedrze tłum ruszył w stronę siedziby PiS. Tam skandowano hasła „chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”, „precz z Kaczorem dyktatorem”. Wznoszono też wulgarne, antyrządowe i antypisowskie okrzyki.

Zwandalizowanie pomnika papieża Polaka skomentowała w mediach społecznościowych była wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. „Wulgaryzmy, profanacja kościołów i pomników to nie jest droga do rozmowy” – napisała w poście na Twitterze załączając zdjęcie zdewastowanego pomnika.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej