RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Protest przeciw wyrokowi TK. Wulgarne hasła i „szturm” na siedzibę fundacji „Ordo Iuris” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Kilkutysięczny tłum protestujących przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji przeszedł w niedzielę późnym wieczorem centralnymi ulicami Warszawy pod siedzibę fundacji „Ordo Iuris” przy ul. Zielnej. W mediach społecznościowych organizatorzy protestów pochwalili się wręcz „próbą szturmu” na budynek.

Durczok grozi prezesowi PiS i arcybiskupowi Skworcowi. „Kaczyński, nikt cię nie ochroni” [WIDEO]

Mam cię dość Kaczyński. Mówię do Ciebie per Ty, bo na pan trzeba sobie zasłużyć – mówił Kamil Durczok na nagraniu sprzed katowickiej katedry. Tam w...

zobacz więcej

Wśród protestujących są parlamentarzyści, w tym m.in. Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej. Pod bramą wejściową do siedziby fundacji zebrała się grupa funkcjonariuszy policji. Manifestujący rzucali w policjantów racami, jajkami. Na chodniku przed siedzibą „Ordo Iuris” – znajdującej się w historycznym budynku PAST-y – protestujący napisali czerwoną farbą „Moje ciało, mój wybór”; „Macie krew na rękach”.

Protestujący zebrali się początkowo przed Pałacem Arcybiskupów Warszawskich na ul. Miodowej w niedzielę po godzinie 19.00. Trzymali transparenty skierowane do biskupów: „Zajmijcie się ciałem Chrystusa”, „Nie będzie kościół pluł nam w twarz”, „kościół wrogiem kobiet”.

Tłum krzyczał w stronę biskupów: „Pedofilów rozliczymy”, „Polska laicka, a nie katolicka”.

„To jest wojna, którą TK, PiS i kościół wypowiedzieli kobietom. Wasza wina, wasza wina, wasza bardzo wielka wina” – mówiła inna kobieta przez megafon. Podkreśliła, że nie ma już kompromisu ws. aborcji. Jej zdaniem po upadku rządu PiS aborcja będzie dostępna na żądanie.

Do tej pory nie doszło do bezpośredniej konfrontacji policji z protestującymi. Demonstrujący kilkakrotnie odpalili race. W stronę funkcjonariuszy rzucono też jajkami.

Po godz. 20.00 demonstranci przeszli pod Pałac Prezydencki. Tam krzyczeli „Gdzie jest Kinga”, „Moje ciało moja sprawa”. Wielokrotnie kierowano obraźliwe okrzyki wobec prezydenta, premiera, PiS i biskupów.

Na chodniku przed Pałacem Prezydenckim czarną farbą napisano „Duda wyp.......”.

Po godz. 21 protest wyruszył sprzed Pałacu Prezydenckiego i dotarł przed siedzibę fundacji „Ordo Iuris” na ulicę Zielną, która znajduje w okolicach stacji metra „Świętokrzyska” w budynku PAST-y. Demonstranci w mediach społecznościowych stwierdzili, że dokonali „szturmu” na siedzibę fundacji.

Po bezskutecznych próbach „ataku” na budynek, ok godz. 22.30 demonstranci udali się na ul. Nowogrodzką.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej